Posts by BABAYARO

memleketimde çok var bunlardan. bir de özgüvenliler ki sormayın. tüm sorunların ve tüm başarısızlıklarının hepsi kendilerinin dışında bir yerlerdedir. ayrıca hep kısa vadeli düşünüp kafaları sadece ufak çaplı şark kurnazlığına çalıştığından uzun vadeli kayıplarının ve yanlışlarının farkında olmayacak kadar acizdirler.

Oyuna ilk başladığım il2 serverinda Alch3mist nickli biriyle tanışmıştım.Saatler kuruyor, muzayedeler takip ediyorduk.Uyuya kaldığımız zamanlar da telefonla arıyor, hadi kalk hadi çok kısa oldu süre bas teklifi diyorduk.Onu ezeni ben,beni ezeni o eziyordu.İlerleyen zamanlar da Melihle Facebook üzerinden de eklestik.Ayni üniversite de okuyormusuz Melihle:) Soyismi de bir yerden tanıdık geliyordu bu Melihin ya dedim sen buralı misin evet oraliyim, eee sen şunu tanıyor musun evet akrabam olur derken Melihle aile dostu olduğumuz ortaya çıktı.Oyuna beraber başladık,beraber devam ettik beraber banlandik:).O dönemler sadece bir oyun değildi,internet cafe sahipleri mi dersin,abiler, ablalar tam bir aile ortamıydi.Bir gün hiç unutmam,küçük şehirden büyük şehire gelmişiz Melihle tanıştığımız zamanlar da yeni üniversiteye başladığım zamanlar.Kantinden oturuyorum,sınıftan bana uyuz olan çocuklar var,geldiler satastilar.Neyse kolumdan çekiştirerek dışarı götürüyorlar beni.Bi baktım sağıma Melih,adam gerçek hayatta bile gladyatördu fakultenin önüne cikmamizla birlikte,bizi gören hayırdır Melih diye geldi.Az kalsın indiriyorlardi beni,gladyatör Melih olmasaydı :))Bu oyunun bana kazandırdığı en büyük şey Melihdir.Seviliyorsun Melih.

180 seviyeye kadar x5in x1den ben de avantajlı olduğunu düşünüyorum.Ancak benim gözüm de oyun 180 seviyede bitiyor,en son giyebileceğin zırh 180 seviyede gaia cehennemdir.O saatten sonra da sadece silah değişiyorsun zaten.

180 seviyeden sonra ise aralarında bence hiç bir fark yok hatta dedim ya oyun gözümde bitiyor diye x1 bence daha avantajlı bile olabilir,basılacak item kalmamış tek silah değişmeyle olmaz yani.O dediğin yakut vs. avantajını x1de oynayan eski bir oyuncu şimdiye kadar benim topladıgımdan en az 5 kat daha fazla malefiz set toplayarak kat kat nötrlemiştir.Tabii x1 serverda 180e ulaşmak da sağlam bilek ister,yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

Biliyorum arayışlarımı da zamanında öyle yaptım.Ancak 1 ay önceye kadar 211 üstü mersener yoktu,sıralamadakiler rakiplerim olduğu için düzenli olarak takip ediyordum zamanında.Renkten bağımsız konusuyorum,muhtemelen yeşil denk getirdikleri için de takmıyorlardı.Sen uyardıktan sonra tekrar bakınca gördüm bulmuşlar,edit yapıp düzenledim zaten.

Ekstra olarak belirtmek isterim ki kafam da hala da soru işareti var.Nasıl bu kadar emin oldugunu da anlamadım ama son zamanlarda eklenmiş olabilir yeni askerler.Daha önce çünkü o seviyeyi görebilecek 3 oyuncu vardı Türkiye de Ntrance,Depremix ve ben.Kendim bulamadığım için onlara da sormuştum,onlar da yakayalamamışlardı.

Selamlar,başlığı hortlattık sanırım.Not defterimde yazan bir kaç şeyi paylasmak istiyorum.

KRİTİK VE BLOK DEĞERİ

Öncelikle 1-10 seviye arasına gelene kadar kritik ve bloğu fullemek için gereken değer sabit,blok için 12,kritik için 10.

11 seviyeden sonra her seviye aldığımızda blok değeri 5,72-kritik değeri ise 4,76 artıyor.Oyun bu 5,72 değerini, 6ya yuvarlamış gibi gösteriyor karakter ekranında ancak yuvarlamıyor.Her seviye aldığımızda fullemek için gösterge de 6 artan blok için istenen değer,daha sonra 5e düşüyor sonra tekrar 6 6 artmaya devam ediyor,sonra tekrar 5e düşüyor.Yani bizim için aslında oyunda yuvarlama diye bir şey yok.Daha önce Kaldernin,yüzde 2 ve 3lük item basma denerken yuvarlıyor mu acaba sorusunun cevabı burada açıklanıyor sanırım.Bu neden önemliydi 1 seviye kısa kılıç ile 5 seviye bir baltayı basmak istediğimizde aynı yüzde 1oranı gösterse dahi küsürattan dolayı kısa kılıcın şansı daha yüksek.

Devam edelim,her seviye arttıgımızda blok değerini fullemek için gereken puan da daha fazla arttığı için oyunun bloğa verdiği önem,kritikten daha mı önemli yani arena saldırılarında blok kritikten daha mı önemli oluyor yoksa bu oyun ilk böyle yazıldığı için kalmış bir şey mi.Eğer ki ilk yazıldığında kalmış bir şey değilse,sanırım 150+leveller buildlerine tekrar biz göz gezdirecek, ki gücün eğitim maliyeti becerinin eğitim maliyetinden yüksek olduğu için blok>kritik tezini destekliyor diye düşünüyorum.Bir anti tez de kritik puanı veren en yüksek item 104 puan verirken,en yüksek blok veren item 160 puan veriyor.Acaba oyun aslında 2side eşit derecede önemli itemlerle eşitliği siz sağlayın mı demek istiyor.

Benim ise takıldığım nokta ve düzenlenmesinin gerektiğini düşündüğüm yer şurasıdır,her seviye atladıgımızda 5 eğitim puanı basabiliyoruz.yani 5 güç bastığımızda 0,5 blok,5 beceri bastıgımızda ekstra 0,5 kritik puanı alıyoruz.Düşük seviyelerde itemlerle bu fark çok rahat kapanırken ileri seviyeye ulaştıkça parşömen eksikliğinden dolayı,uzun zamandır bekliyoruz ancak gelmiyor.En azından belli bir seviyeden sonra mesela 150 veyahut 160 seviyeden sonra 5 eğitim bastığımızda 0,5 yerine daha yüksek puanlık bir artış verse bizim de en azından 180+ seviye bosslara kafa tutmamız sağlanamaz mı.

Oyunda son seviye kaç bilmiyoruz ama dünyada en yüksek seviye şuan için 216.Her seviye atladığımız da kritik ve blok farkını kapatamazken ve ortada yeni parşömenler de yokken üst seviye bossları kesmemiz bizden nasıl bekleniyor.Mevcut şartlar da böyle bir ihtimal maalesef yok.Hatta görüyorum ve arttırıyorum seviye aldıkca bizim yüksek seviye bossları kesmemiz daha da zorlaşıyor.

Yukarıda belirttiğim şeyler kesin değil,tamamen benim gözlemlerimdir.Sayılarda hata olabilir ama aşağı yukarı aynıdır.

Artık aktif oynamadığım için fırsat buldukça not defterimde yazanları toparlayıp,paylasmaya calısacağım.Belki bu fikir alışverişleri eskisi gibi bir forum ortamı oluşturur,düşük bir ihtimal olarak görsemde belki de oyunun gelişime katkı sağlar.

Claudius