Posts by Nekros

I am not saying this isn't a good idea, but honestly? It's pretty naive.

Shiniest days for Gladiatus are already gone, so at this point, we should be glad for microevents, new servers and for keeping servers still alive.

Simply - it isn't worth to spend any more money for this game for them and I seriously doubt there is even an Game Manager right now (community managers are something different, we need a dev).

If they wanted to keep Gladiatus alive, first step would be an mobile app, is there one? There isn't, yet it would be a great step, because everyone has a smartphone these days.

And I would love to see, that what I just wrote is wrong, but this is how things look like right now.

So you want to invest tons of money and call it "fun", really? Making your way up only with your wallet?

This is excatly why there is RNG, so weaker players at least got a chance to defend themselves, and in this case, Gladiatus is perfectly balanced and nothing should be changed.

I'm done here...

By the way, nobody noticed that GCA isn't available on the Firefox addons store? It's been like that for a while now, it seems like the lastest GCA version probably wasn't working well with Firefox and was taken down on Mozilla store.

I have tried to add GCA manually in Firefox, it said it isn't compatible.

Zdravíčko,

osobně jsem si toho nevšiml,ale všimnuli si toho u nás v gildě a po přezkoumání jsem také zjistil,že mají pravdu a že se zřejmě jedná o trochu větší chybičku v překladu.

Bavíme se zde o topicu "Januárové mikro-eventy" kde najdeme toto :

Dňa 20.01.2020 budú spustené nasledujúce herné bonusy:

• + 10% šanca na nájdenie nástrojov uľahčujúcich kovanie
    • + 10% šanca na nájdenie návodov

Když se ovšem podíváme na International sekci,tak tam nalezneme :

0:00:00 20.01.2020 - 23:59:59 20.01.2020

• +10% Forge resources / scroll drop

Forge resources,tedy převážně resources ač mají i více významu se nejvíce používá pro suroviny. Díval jsem se i na jiné jazyky (pro jistotu),překladač mi většinou vyjel právě ty suroviny.

Takže pokud mám pravdu,tak tímto bych rád upozornil na tuto chybičku a poprosil o její opravu aby nedocházelo k šíření dezinformací.

Mockrát děkuji a přeji příjemný zbytek dne. :)