Posts by Hulanoga

This is true, but on the other hand we (as in players) feel more and more cheated each day, we put time and money into the game so GF should do the same. This is such an old game with such an old "engine" that there is no need for a big development team, 2-3 people could easily maintain the game, but GF doesn't even want to do that. Once, twice a year they give some developer 2-4 tasks to do that take couple of days and then they release them in batches to make it look like they're working on something, which in reality is pure BS.

They should've closed the game long time ago like they did to metal-damage, or they should've sold it like they did with BiteFight.

W niebieskim jak wykujesz to też się nic nie zmienia oprócz koloru więc to i tak jest nadal bez sensu.. ale ok zakończy ten temat bo krążymy w kółko.

Hello, I wrote this on Polish forum as a discussion thread because I was curious about the reason behind it, but no one could give me any so I'm assuming it's a bug, that has been overlooked.

You can forge any base item (no suffix, no prefix) in any colour expect green. When you add green materials it will add % to the "white" colour instead of green, but when you put any other colour starting from blue all the way to red you will get that colour..

Again, I'm not 100% sure if this is a bug, but I found this very interesting.

Jak dla mnie to w profilu powinna być opcja usunięcia multi konta automatycznie, jeżeli na te konta nie logowało się to samo IP przez np 2/3/4 tygodnie czy coś takiego. Ja np gram z bratem na jednym serwerze, przez przypadek się kiedyś u niego zalogowałem jak byłem w odwiedzinach i połączyło nam konta, i ani paczki zrobić ani bloka, ani składnikami się podzielić...Więc czasami musicie uwzględnić to że jest jeszcze czynnik ludzki. :)

A tak na dobrą sprawę Bodzio to wy nic nie musicie, nie jest nigdzie napisane że musice robić co kol wiek. Wybieracie sobie co robicie kiedy i czy robicie, a zadania dostajecie tylko odgórnie.

No ja to wszystko rozumiem ale tu nie chodzi o to czy będzie coś dawać czy nie będzie dawać, chodzi o to że da się wykuć każdy kolor oprócz zielonego.. i to jest bardzo zastanawiające.

Można wykuć przedmiot z 1 poziomem w każdym kolorze oprócz koloru zielonego, nic się nie zmienia (w broniach obrażenia itd) w żadnym z kolorów, ale mimo to można wykuć wszystkie kolory ale nie można wykuć zielonego..? Naprawdę nikogo innego to nie zastanawia oprócz mnie :D?

Jedyną legalną modyfikacją gladka jest GCA więc radzę Ci zeedytować posta żeby się nikt nie przyczepił

Za boty nie banują to za dodatek tez nie będą, ale dla świętego spokoju usunąłem to.

obstawiam, że chodzi mu o dodatek podobny do tego co zrobił Michalus tylko będzie bardziej rozbudowany :)

Chodzi o dodatek do przeglądarki podobny do GCA.

Bo nie ma różnicy w statystykach i dlatego da się tylko biały

Chodzi bardziej o poziom przedmiotu, przedmiot z 1 poziomem nie może być zielony z jakiegoś powodu, ale może mieć każdy inny kolor i to jest bardzo ciekawe.

No do tego doszedłem sam.. ale dlaczego się nie da to jest bardzo ciekawe. Bo taki pierścień idzie kupić od handlarza i można wydropic na pierwszej wyprawie ale nie idzie go wykuć - i nie idzie go wykuć tylko w zielonym kolorze a w każdym innym się da.. Nigdy to nikogo nie zainteresowało?

At first thanks for that thread, and all information. The problem is known and there is no need to translate and post on DE board. The board is internatioal and we all can read it :D

Yeah but there is not action, we were promised so many things this year. It's end of the year in a couple of weeks and we still haven't even gotten half of what we were promised.

I know gladiatus is an old game, and it's the lowest priority for gameforge - they don't even advertise they game anymore on any of their pages, but either start taking SOME care of the game or just close it down for good, just like you did to metal-damage years back. :) I'm really not trying to be rude, just real. I can bet both of my hands there isn't more than 4 people working on this game.

If you want just hire me, as long as I can work remotely from home I will fix this game in no time. :)

We need to revive this topic, and find some one who can write in German and post it on the German side of the forum. This is one of the most important topics right now, all COMA's should unite and write to GF to change this bs or this game will eventually die (or maybe this is the point?)