MERAKLISINA Guzel bir soru

• 45 doğru cevap. şöyle başlayayım;

eceye son rakam söylendiğine ve eda da ecenin bilmediğini söylediğine göre 10 ve 39 elenir. 0 ve 9 sadece bunlarda olduğu için ece bu tek bilgiyle bilebilirdi.

ve yine eda ece nin bilmediğini söylediğine göre şunu söyleyebiliriz; ilk rakam yani edanın sayısı 1 veya 3 değil. çünkü sadece 2. rakam bilinerek bulunabilecek cevaplar var bu sayı gruplarında, şöyle bir varsayım yanlış olmaz; edanın bildiği rakam 1 ve 3 değil ki eda emin bir şekilde ecenin de bilmediğini söyleyebiliyor.

şimdi geriye 43 45 23 24 ve 26 kaldı. ece edanın 'sayıyı bilmiyorum' demesi üzerine, bilmiyordum ama artık biliyorum diyor. bu da bizi şuna götürür; 43 ve 23 de eleniyor. çünkü ikisi de 3 ile bitiyor ve ecenin son rakamla bu ikisini bilme ihtimali yok.

gelelim son adıma. eda da, ecenin artık biliyorum demesi üzerine 'artık ben de biliyorum' diyor. geriye kalan sayılarımız 24 26 ve 45 idi. eda sadece ilk sayıyı bildiğine göre 24 veya 26 olması durumunda döğru sayıyı bulamazdı, yani 24 ve 26 yı da eliyoruz geriye 45 kalıyor.

• olabildiğince açıklamaya çalıştım. eksik kalan bir yer varsa tekrar anlatayım. bu arada bu soru singapur mat olimpiyatlarında sorulan bir sorunun biraz değişiği. son zamanlarda viral oldu. singapur mat olimpiyat sorusu yazarsanız muhtemelen hem orjinalini hem de o sorunun cevabını bulabilirsiniz

• Naz'ın birinize ilk rakamı diğerinize 2. rakamı söyleyeceğim dediği yerde Eda ile Ece'nin kimin ilk kimin son rakamı aldığını bilmediğini düşündüm 45 le 26 kalıyordu çıldıracaktım nerdeyse ya:D

• olabildiğince açıklamaya çalıştım. eksik kalan bir yer varsa tekrar anlatayım. bu arada bu soru singapur mat olimpiyatlarında sorulan bir sorunun biraz değişiği. son zamanlarda viral oldu. singapur mat olimpiyat sorusu yazarsanız muhtemelen hem orjinalini hem de o sorunun cevabını bulabilirsiniz

son zamanlarda yazmışım pardon :) bikaç sene önce çıkmıştı bu soru, cevabı döğru mu yazdım diye düşünürken kafam dağılmış