mIRC - Jak IRC'ować przez program?

 • Autorem poradnika jest Razr. Temat został skopiowany z gry BiteFight dlatego na screenach będzie widoczny kanał #bitefight.pl. Dla naszej gry byłoby to #gladiatus.pl. ;)

  Dziękuję Razr za pozwolenie na skopiowanie.

  Dagusia


  Witam. W temacie tym wyjaśnię krok po kroku konfigurację programu mIRC służącego do korzystania z dobrodziejstwa jakim jest IRC :)

  Program mIRC można pobrać z jego oficjalnej strony: http://www.mirc.com/get.html.

  Stara wersja: https://www.mirc.com/get.php?version=635

  Poradnik tworzyłem używając wersji 6.35, lecz u Was wszystko będzie wyglądać bardzo podobnie nawet w nowszych/starszych wersjach.Po pobraniu przystępujemy do instalacji, po której uruchamiamy program.  Po uruchomieniu programu ukazuje nam się taki oto obraz:


  1.png


  Co mamy do wypełnienia ? Już wyjaśniam.


  Full name – może to być imię i nazwisko, może być też Nick, lub cokolwiek innego.

  E-mail adress – adres e-mail, niekoniecznie prawdziwy.

  Nickname – Twój Nick pod jakim chcesz przebywać na IRC.

  Alternative – Nick zastępczy, w przypadku, kiedy ustawiony Nickname jest zajęty mIRC zmienia go automatycznie na zastępczy.


  Kiedy mamy to wypełnione, przechodzimy do zakładki Servers. Wygląda ona następująco:


  2.png


  Jak widzimy, na powyższym screenie zaznaczony jest przycisk „Add”, nie jest on zaznaczony bez powodu, ponieważ klikamy na niego w celu dodania serwera IRC, z którym chcemy się połączyć. Po wciśnięciu ów przycisku ukazuje nam się okienko dodawania serwera:


  3.png


  Okienko to wypełniamy następująco:

  Description – Opis serwera jaki będzie widoczny na liście w zakładce Servers, możemy wpisać na przykład OnlineGamesNet.

  IRC Server – Tutaj wpisujemy adres serwera, w naszym przypadku aktualna lista: https://www.onlinegamesnet.net/servers.php

  Aktualizacja: wpisz serwer OGN5.OnlineGamesNet.net

  Ports – Port serwera, domyślnie 6667 – tak też zostawiamy.

  Group – Zostawiamy puste.

  Password – Także zostawiamy puste.


  Zatwierdzamy przyciskiem „Add” i widzimy zaznaczony nasz serwer „OnlineGamesNet” czyli to, co wpisaliśmy w Description. Wygląda to tak:


  4.png


  Na zaznaczony serwer klikamy dwukrotnie myszką, i pokazuje nam się zakładka Connect z dodanym, naszym serwerem:


  5.png


  Taka konfiguracja jest wystarczająca, aby połączyć się z serwerem, to też czynimy klikając przycisk „Connect”, po połączeniu się z serwerem ukazuje nam się takie okno:


  6.png


  Teraz w miejscu, gdzie miga kursor wpisujemy /j #gladiatus.pl i otwiera nam się oficjalny kanał IRC GladiatusPl.


  7.png


  8.png


  Program mIRC można dostosować do własnych potrzeb, osobiście polecam zmienić czcionkę, ponieważ domyślnie ustawiona Fixedsys jest jak dla mnie nieczytelna. W tym celu wybieramy z górnego menu View -> Font… i z listy wybieramy interesującą nas czcionkę (polecam Verdana, jest estetyczna i okno jest przejrzyste), następnie zaznaczamy jeszcze dwa okienka. Pierwsze przy "Set as default channel font", natomiast drugie przy "Use default".Dla porównania zamieszczam screen z czcionką Verdana:


  9.png


  Kolejną przydatną funkcją programu mIRC Highlight. Opcja ta umożliwia wyróżnianie tekstu, bądź reagowanie na dany tekst dźwiękiem. Aby ustawić higlight w polu przeznaczonym do pisania wpisujemy komendę /abook –h po czym ukazuje nam się takie oto okno:


  10.png


  Pierwsze co robimy to zaznaczamy okienko przy „Enable highlight” oznaczone na screenie zielonym kolorem. Następni klikamy przycisk „Add” oznaczony koloem czerwonym. Po kliknięciu „Add” wyświetla nam się następujące okienko:


  11.png


  Highlight lines that contain these words – Należy tu wpisać wyrazy, na które highlight będzie reagować. Jeśli ma to być nasz nick wpisujemy tu $me

  Color – z rozwijanej listy wybieramy kolor, na jaki ma być widoczny tekst na kanale, polecam czerwony.

  Play Sound – Podczas gdy klikniemy jednokrotnie na przycisk „No Sound”, napis ten zmieni nam się na „beep”, czyli windowsowe „piknięcie”. W przypadku gdy klikniemy w ten przycisk po raz trzeci otworzy nam się okno, w którym będziemy mogli wybierać nasze własne dźwięki w formacie .wav .mid oraz .mp3. Nie polecam wybierać tutaj piosenek, lecz jakieś krótkie dźwięki.

  Resztę pól pozostawiamy bez zmian i zatwierdzamy przyciskiem „OK.”, podobnie jak okienko highlight potwierdzamy przyciskiem „OK.”

  Teraz, gdy ktoś napisze na jakimś kanale, usłyszymy „Beep”, oraz zobaczymy wyróżnioną linijkę, w której nasz Nick został napisany, wygląda to tak:


  12.png


  Dla osób, które przy wiadomościach na kanale chcą mieć podany czas jej wysłania, proponuję włączenia opcji zwanej Timestamp. Aby ją aktywować wciskamy kombinację klawiszy alt + o i wybieramy zakładkę IRC rozwijając ją symbolem + i Wybieramy Messages. Okienko to prezentuje się następująco:


  13.png


  Zaznaczamy okienko przy „Timestamp events”. Spójrzmy jeszcze na format, w jakim będzie wyświetlana godzina, jest to [Hh:nn] zatem wyświetlane będą godzina i minuty. Jeśli zmienimy to na [Hh:nn:ss] wyświetlane będą także sekundy, kiedy zatwierdzimy to przyciskiem „OK.” każdą następną wiadomość na kanale będzie poprzedzać czas.


  Wiemy, jak uciążliwe niekiedy jest przemieszczanie się pomiędzy kanałami gdy są one poustawiane w niewłaściwy sposób na naszej liście kanałów. Jest sposób na poradzenie sobie z całym tym "bałaganem". mIRC posiada opcję, po włączeniu której kanały, na których jesteśmy ustawiają się na liście w porządku alfabetycznym. Opcja ta nazywa się "Sort buttons" i znajduje się w sekcji Display w opcjach programu (alt + o). Należy ją włączyć "zahaczając" odpowiednie okienko, jak na screenie:


  14.png


  To już wszystkie dodatkowe funkcje programu mIRC jakie miałem zamiar opisać, na pewno będzie Wam się miło IRCowało z tak skonfigurowanym klientem IRC.


  Teraz natomiast chciałbym zapoznać Was jeszcze z tworzeniem konta w sieci OnlineGamesNet.

  Aby stworzyć konto należy udać się na stronę http://www.ogamenet.net/authRegister.php?language=pl oraz wypełnić formularz rejestracyjny. Po wysłaniu formularza czekamy na wiadomość na podany e-mail, w której będzie hasło do naszego konta.


  Po otrzymaniu wiadomości w mIRC’u wpisujemy komendę:

  /msg AuthServ Auth Nazwa_konta hasło_z_maila

  Można także zmienić nasze hasło na takie, które łatwiej zapamiętać, w tym celu wpisujemy:

  /msg AuthServ pass stare_haslo nowe_haslo


  Jeżeli chcecie, aby mIRC sam logował Was na konto w AuthServie możecie skorzystać z opcji Perform, która automatycznie „wpisuje” za was daną komendę po połączeniu z serwerem. Aby to włączyć wciskamy w mIRC kombinację klawiszy alt + o i przechodzimy do zakładki Connect, następnie Options i klikamy w przycisk „Perform”. W okienku, które nam się ukaże, „zahaczamy” pole przy „Enable Perform on connect”, a w okienku „Peform cmmands” wpisujemy komendę:


  /msg AuthServ auth nazwa_konta Twoje_haslo


  Potwierdzając przyciskiem „OK.” Klikamy także „OK.” w oknie opcji i od teraz przy następnym połączeniu będziemy automatycznie logowani na konto AuthServ.


  Kiedy już skończymy prace z programem i wyłączymy go, po jakimś czasie pewnie będziemy chcieli wrócić na IRC, uruchomimy program mIRC i aby się połączyć z serwerem wpisujemy komendę:


  /Server OnlineGamesNet


  Zostaniemy połączeni z serwerem, który dodaliśmy na samym początku jako „OnlineGamesNet” i automatycznie zalogowani do AuthServ, teraz wystarczy tylko wpisać /j #gladiatus.pl i rozmawiać ze znajomymi.


  Życzę dobrej zabawy!

  Razr

  Faficzka :S

 • Jak dodac skróty komend w mIRC, Automatyczne logowanie po połączeniu do sieci, Highlight.

  Autor: rychol


  Witam


  Być może zastanawiacie co zrobić żeby nie pisać np /as auth swoje_konto swoje_hasło lub /mode #kanal +flaga nick, albo /invite #kanal nick.

  Te komendy da się zastąpić skrótami!


  Jak to będzie wyglądać?


  Np wystarczy ze wpiszecie /auth i was zaloguje lub /op nick i opnie kogoś albo /m +flaga i doda flagę na kanale.


  Jak to zrobić? Już mówię :)


  Aby to wykonać potrzebujemy programu mIRC. Instalacja i download Tutaj .

  Gdy już mamy ten program i jesteśmy połączeni z siecią oraz na kanale #gladiatus.pl z menu górnego mIRC wybieramy Tools i następnie Scripts Editor... lub po prostu naciskamy Alt + R. Przechodzimy do zakładki Aliases. I tutaj to się robi.


  Teraz jak dodać jakaś komendę?


  Bardzo prosto. Jeżeli np chcemy aby po wpisaniu na IRC /auth logowało nas automatycznie do AuthServ musimy wpisać w Aliases:

  /auth /as auth twoje_konto twoje_hasło i kliknąć OK. Niekoniecznie musicie pisać /auth. Możecie wpisać co chcecie. Np:

  /zaloguj /as auth twoje_konto twoje_hasło i klikasz OK i wtedy gdy wpiszesz na IRC komendę /zaloguj to zaloguje cie do twojego konta.


  Jak dać komuś opa?


  To bardzo proste. Wchodzimy w zakładkę Aliases i dodajemy pod spodem tzn w nowej linijce:

  /op /mode # +ooo $1 $2 $3 lub

  /mode #kanal +ooo $1 $2 $3 i jak będzie wyglądać komenda? /op nick lub /op nick nick lub /op nick nick nick. W zależności ile sobie dodacie $. Pamiętajcie że przy każdym dodaniu $ musicie dodać kolejne o.

  Możecie sobie na 1 nick ustawić czyli zmieniacie w Aliases:

  /op /mode # +o $1. $1 $2 $3 itd. określają tekst po spacjach. Jak np napiszesz w Aliases /op /mode # +ovb $1 $2 $3 to pierwszy nick dostanie opa(@), drugi voica(+), trzeci bana(+b).


  Czym sie różni /op /mode # +ooo $1 $2 $3 od /op /mode #kanal +ooo $1 $2 $3?


  Tym że jeżeli nie wpiszecie kanału i zostawicie samą # to moda będzie nadawać kanałowi który macie zaznaczony. Możecie też jeszcze inaczej zrobić. możecie wpisać:

  /op /mode $1 +o $2 np. wtedy możecie wybrać kanał na którym chcecie aby ktoś dostał opa tzn musicie wpisać

  /op #kanal nick. Możecie tak kombinować z rożnymi komendami. Zapodam wam teraz listę komend żebyście się nie napracowali ;p

  Oczywiście możecie wstawiać jaki tekst chcecie po tym pierwszym / :


  /op /mode # +ooo $1 $2 $3 lub zamiast tego to /op /mode #kanal +ooo $1 $2 $3 - Opniecie nicka

  /dop /mode # -ooo $1 $2 $3 lub /dop /mode #kanal $1 $2 $3 - Pozbawienie opa nicka

  /j /join $1 - Wejście na kanał

  /p /part # lub /p /part $1 - Opuszczenie kanału

  /n /names $1 - Kto jest na danym kanale

  /w /whois $1 - Kim jest który wpiszecie po /w

  /k /kick # $1 $2- lub /k /kick #kanal $1 $2- - wyrzuca kogoś z kanału z powodem z tym że gdy dopiszemy do $2-(minus) wtedy do $2 będzie zaliczał się każdy dalszy tekst niezależnie od tego czy będziemy oddzielać go spacją.

  /q /query $1 - Rozmowa prywatna z kimś

  /send /dcc send $1 $2 - Przesłanie komuś pliku z komputera

  /chat /dcc chat $1 - Prywatny czat z kimś

  /ping /ctcp $1 jakaś wiadomość - Przesłanie komuś wiadomości w takim wyglądzie:

  -> [nick] jakaś wiadomość

  /s /server $1- - Łączycie się z podanym serverem po /s można wpisać również /s /server -m $1- wtedy połączenie otworzy w nowym oknie i nie rozłączy was z bieżącą siecią

  /auth /as auth Tutaj_wpisz_twoje_konto Tutaj_wpisz_twoje_hasło - Logowanie do AuthServ.


  Automatyczne Logowanie po połączeniu do sieci


  Czy da się zrobić tak, aby po połączeniu do sieci automatycznie logowało nas do AuthServa?


  Oczywiście że sie da! Znowu musimy otworzyć Scripts Editor... więc go otwieramy(Alt + R). Tym razem przechodzimy do zakładki Remote i wpisujemy tam:

  on *:connect:{ AuthServ auth Tutaj_wasze_konto Tutaj_wasze_hasło | mode $me +x | join #gladiatus.pl } }

  }


  Gotowe! Teraz przy każdym połączeniu do IRC będzie was automatycznie logowało i wbijało na kanał #gladiatus.pl.

  Możemy również dodać więcej kanałów oddzielając je |.


  Highlight


  Co zrobić, że jak ktoś wpisze nasz nick na kanale to będzie pikać i pokaże na którym kanale to kanale?


  To bardzo proste. Wpisujemy w mIRC komende /abook -h i wyskoczy nam okienko. Klikamy po prawej stronie ADD. Wyskoczy 2 okienko. W tej pierwszej linijce wpisujemy $me w Match on wybieramy Message, w color, kolor jakim ma się świecić kanał jak ktoś wpisze na nim nasz nick. W sound wybieracie Beep i to wystarczy. Dajecie OK. Zaznaczanie opcje Enable Highlight i Dajecie OK ;] . I to wszystko. Teraz Gdy wpisze ktoś wasz nick na jakimś kanale to zapiszczy i będzie się świecił kanał na którym ktoś wpisał wasz nick.


  Dziękuje za uwagę ;]

  Faficzka :S