XChat - klient IRC dla każdego!

 • Autorem poradnika jest Razr. Temat został skopiowany z gry BiteFight dlatego na screenach będzie widoczny kanał #bitefight.pl. Dla naszej gry byłoby to #gladiatus.pl. ;)

  Dziękuję Razr za pozwolenie na skopiowanie.

  Dagusia
  Witam,

  Temat ten powstał w celu zobrazowania w jak najprostszy sposób konfiguracji programu XChat służącego do korzystania z IRC. XChat(w wersji na systemy Windows*) jakiś czas temu stał się programem shareware, czyli podobnie jak mIRC można go używać przez 30 dni, następnie należy go zarejestrować. Jego ogromną zaletą jest jednak to, iż jest dostępny na wiele systemów jak na przykład UNIX'owe(np. linux) a także MAC OS X. Więcej o programie przeczytać możemy na oficjalnej stronie internetowej projektu.

  *Dla zainteresowanych - jako, że program na innych platformach niż Windows udostępniany jest na licencji GNU GPL, powstała nieoficjalna, legalna, a przede wszystkim bezpłatna wersja XChat dla Windows! Program jest bardzo podobny(jeśli nie taki sam) do oficjalnej wersji shareware, więc konfiguracja powinna przebiegać identycznie jak przy oficjalnej wersji programu. Strona darmowego projektu dostępna jest tutaj.


  Zabierajmy się zatem do dzieła. Do stworzenia poradnika użyłem oficjalnej wersji XChat'a (2.8.9) dla Windows dostępnej pod tym adresem. Podczas instalacji możemy odznaczyć instalację dodatkowych pakietów językowych, gdyż język Polski nie został w tym pakiecie zawarty. Dostępne, dodatkowe języki to: Holenderski, Fiński, Francuski, Niemiecki, Włoski, Hiszpański i Szwedzki i oczywiście domyślny - Angielski. Jednak jak ktoś się czuje na siłach posiadania interfejsu programu w którymś z tych dodatkowych języków to proszę bardzo - można wybrać instalację pakietów językowych :)  Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go i naszym oczom ukazuje się Network List z domyślnie wypełnionymi polami danych użytkownika:  Najpierw wypełnijmy pola:

  Nick name - Nasz główny nick na IRC.

  Second choice – Alternatywny nick, używany przez program gdyby pierwszy (Nick name) był zajęty.

  Third choice – Kolejna alternatywa, nick wpisany w tym polu będzie użyty gdy oba nicki, pierwszy (Nick name) i drugi (Second choice) nick będą zajęte.

  User Name – Najlepiej wpisać tu swój nick, pole to odpowiada za ident, część naszego hosta.

  Real Name – Można wpisać w tym polu równie dobrze nasze imię, jak i nick, nie jest to takie ważne ;)


  Następnie klikamy zaznaczony przycisk "Add". W okienku Networks pojawi się nowy serwer, nazwijmy go OnlineGamesNet. Oto jak prezentuje się to okno po wypełnieniu pól i dodaniu serwera:  Po kliknięciu przycisku "Edit" pokaże nam się okienko, w którym zmienimy ustawienia przed chwilą dodanego serwera:  Najpierw klikamy zaznaczony przycisk "Edit" i w miejsce newserver/6667 wpisujemy irc.onlinegamesnet.net/6667 i zatwierdzamy klawiszem Enter. Dla ludzi, którzy posiadają konto w AuthServ i chcą podczas połączenia z serwerem być automatycznie autoryzowani zaznaczyłem pole "Server Password". W polu tym należy wpisać: NazwaKonta:HasłoDoKonta oczywiście chodzi o konto w AuthServ. Przykładowo ja, posiadając hasło "kopytko" wpiszę w tym polu: Razr:kopytko :P

  Tak skonfigurowany serwer zatwierdzamy przyciskiem "Close". Po tym znów ukaże nam się Network List z zaznaczonym, niedawno dodanym serwerem OnlineGamesNet. Klikamy przycisk "Connect" w celu połączenia się z serwerem. Gdy połączymy się z serwerem dostaniemy stosowny komunikat w postaci wyskakującego okienka z informacją o udanym połączeniu i zapytaniem, czy chcemy wejść na jakiś kanał:  Osobiście mnie to okienko przy każdym połączeniu irytuje, więc, aby nie pokazywało się ponownie, należy odznaczyć zaznaczony "checkbox" o treści: "Always show this dialog after connecting." a także mając zaznaczone "Nothing, I'll join a channel later." zamknąć to okienko przyciskiem "OK" w jego dolnej części.

  Teraz, by wejść na jakiś kanał należy na dole okna programu, obok swojego nicku wpisać komendę: /join #kanał - na przykład:  Po czym otworzy nam się żądany kanał. Gotowe! Podstawowa konfiguracja za nami. Dla tych, którzy zainteresowali się IRC, bądź XChat'em przygotowałem dalszą część poradnika, opisującą dodatkowe jego funkcje mające na celu poprawienie komfortu IRC'owania :] Przyjrzyjmy się zatem bliżej przydatnym funkcjom programu XChat.. =)  Najpierw ustawmy Timestamp, czyli funkcję pokazywania czasu wysłania wiadomości czy innego wydarzenia jak wejście/wyjście z kanału, zmiana nicku itd. Aby to zrobić, włączamy opcje klikając na górze okna programu kolejno: Settings -> Preferences. Zobaczymy takie oto okno:  Ustawiamy zaznaczone opcje identycznie tak, jak są na powyższym screenie. Zaznaczenie "checkboxa" przy "Enable time stamps" spowoduje włączenie funkcji pokazywania czasu przy wydarzeniach na IRC, natomiast edycja zawartości okienka przy "Time stamp format" do [%H:%M:%S] spowoduje wyświetlanie czasu w formie: Godzina:minuta:sekunda.


  Przechodzimy dalej, do zakładki Alerts. Spójrzmy najpierw na górną część okienka, a dokładniej na sekcje Alerts. Mamy tam rodzaje powiadomień w rzędzie pionowym, oraz wydarzenia w rzędzie poziomym. Poniżej prezentuję screen, jak wygląda to okno a także wyjaśnię rodzaje powiadomień i wydarzenia:  Rodzaje powiadomień:

  "Show tray balloons on:" - czyli wyświetlanie "baloników" tray w przypadku zaistnienia jednego z wybranych wydarzeń.

  "Blink tray icon on:" - oznacza "miganie" ikonki XChat w trayu (jeśli włączona) w przypadku zaistnienia jednego z wybranych wydarzeń.

  "Blink task bar on:" - "miganie" ikonki XChat na pasku zadań w przypadku zaistnienia jednego z wybranych wydarzeń.

  "Make a beep sound on:" - odtwarza systemowy dźwięk "beep" w przypadku zaistnienia jednego z wybranych wydarzeń.

  Wydarzenia:

  "Channel Message:" - wiadomość kanałowa. W przypadku, gdy zaznaczymy przy tym wydarzeniu któryś z rodzajów powiadomień, wówczas jeśli ktokolwiek wyśle wiadomość na kanał, na którym jesteśmy zostaniemy o tym powiadomieni w sposób, jaki wybierzemy poprzez zaznaczenie któregoś powiadomienia.

  "Private Message:" - wiadomość prywatna. Jak wyżej, Gdy zaznaczymy przy tym któryś rodzaj powiadomień zostaniemy powiadomieni w przypadku, gdy ktoś wyśle nam prywatną wiadomość.

  "Highlighted Message:" - wiadomość highlight. Jeśli gdziekolwiek ktoś wyśle wiadomość, która zostanie wyróżniona poprzez highlight, wybrany rodzaj powiadomienia nas o tym poinformuje.

  Osobiście zalecam zaznaczenie "checkboxa" wyróżnionego na screenie zielonym kolorem, spowoduje on odtwarzanie systemowego dźwięku "beep" podczas wiadomości highlight. Jest to przydatne gdy mamy zminimalizowanego klienta i ktoś coś od nas chce :)

  Checkbox zaznaczony na niebiesko odtworzy "beep" w przypadku wiadomości prywatnej - także jest to przydatne :)

  Jeżeli nie chcesz w ogóle mieć ikony XChat w trayu, jedynie na pasku zadań - odznacz "checkbox" przy "Enable system tray icon".


  Spójrzmy teraz niżej, na sekcję "Highlighted Messages". Highlight w XChat domyślnie jest włączony i w przypadku, gdy ktoś napisze na IRC nasz nick, cała linijka zostaje wyróżniona kolorem czerwonym(po zaznaczeniu checkboxa wyżej dojdzie do tego dźwięk beep). Tutaj, w tej sekcji możemy dodać jakiekolwiek słowa, a jeśli ktoś napisze je w naszej obecności na IRC, cała linijka zawierająca ten wyraz zostanie wyróżniona jak każdy inny highlight. W polach, które zaraz opiszę, wszystkie słowa, bądź nicki oddzielamy przecinkiem, a także dozwolone są wildcards (*). Jak dodawać nowe wyrazy do highlight ? Służy do tego pole "Extra words to highlight:". Pole "Nick names not to highlight" służy do wykluczenia nicków z działania highlight, nawet jeśli osoby/boty z nickami identycznymi z tymi w tym polu napiszą wiadomość zawierającą słowo na liście highlight - nie zostanie to wyróżnione. Pole "Nick names to always highlight" służy do wpisania nicków, których wszystkie wiadomości będą wyróżnione za pomocą highlight.


  Przechodzimy do zakładki Logging. Aby mieć zapisy wszystkich naszych rozmów na IRC ustawiamy wszystko tak jak jest na poniższym screenie. Zaznaczony na screenie "checkbox" oznacza włączoną funkcję logowania rozmów, gdy nie chcemy zapisywać logów należy go odznaczyć.  Z tak skonfigurowaną funkcją logowania wszystkie nasze rozmowy zostaną zapisane na dysku, aby je zobaczyć klikamy w przycisk "Open Data Folder".


  To już wszystko co robimy w ustawieniach, zatwierdzamy więc zmiany przyciskiem "OK".

  Chcesz, by Twój klient sam wchodził na kanały podczas połączenia z IRC? Nic trudnego! Wciśnij na swojej klawiaturze kombinację klawiszy ctrl + s by wywołać Network List. Następnie zaznacz serwer OnlineGamesNet i kliknij przycisk "Edit". Ujrzysz taki oto obraz:  Klikamy teraz zaznaczony przycisk z trzema kropkami, otwiera się kolejne okienko:  Klikamy na zaznaczony przycisk "Add", po czym pojawia się nowy wpis. Zmieniamy nazwę kanału z #channel na nazwę kanału na jaki nasz klient ma automatycznie wchodzić, na przykład wpiszmy tam #gladiatus.pl i wciśnijmy "Enter". Jeśli chcemy, możemy dodać w taki sposób więcej kanałów, po czym klikamy zaznaczony na pomarańczowo przycisk "OK". Po tym zamykamy okno edycji serwera przyciskiem "Close" i łączymy się do serwera obserwując jak nasz XChat automatycznie wchodzi na podane kanały :]


  Niektórych (jak na przykład mnie) drażnić może czerwona linia oddzielająca tekst, który już przeczytaliśmy od tego, który został wysłany niedawno na kanał. Myślę, iż będąc ludźmi jesteśmy na tyle sprytni, że wiemy co przeczytaliśmy a czego jeszcze nie i nie potrzebujemy do tego żadnej linii.. :tak: Dlatego też ja pierwsze co zrobiłem to wyłączyłem tę linię. Zrobić to można w taki oto sposób: Settings -> Preferences -> Text box w sekcji Interface. W tym oknie odznaczamy "checkbox" przy "Show marker line" i zatwierdzamy przyciskiem "OK", gotowe!


  Reasumując, w moim przekonaniu XChat jest godnym rywalem mIRC. Przede wszystkim dlatego, iż można mieć darmową wersję tak rozbudowanego i wieloplatformowego klienta IRC. Moim skromnym zdaniem, możliwościami zdecydowanie przewyższa możliwości HydryIRC i ma (ponownie, moim zdaniem) bardziej przyjazny interfejs. Inną, dużą zaletą jest także duża liczba języków, w których możemy pisać rozszerzenia (skrypty i pluginy) do programu. Są to między innymi takie języki jak: Perl, Phyton, Tcl a także C/C++, co zdecydowanie przewyższa narzucony, wewnętrzny język programowania mIRC(msl)!


  Zdecydowanie warto zainteresować się programem XChat. Osobiście polecam ten program! :mkay:


  Życzę przyjemnej, bezproblemowej konfiguracji i miłych rozmów na IRC!

  Pozdrawiam,

  Razr

  Faficzka :S