[ℹ️] Tipy/informácie do hry

 • Podpora/support  Chceš kontaktovať herný tím? Najlepšou cestou je skrz tikety. Ako na to?

  Zaregistruj sa na stránke http://support.gladiatus.sk/. Táto stránka ponúka priamu komunikáciu s Game Operátormi.


  Ak sa zaregistruješ, tu sú body, ktoré musíš urobiť ďalej:

  1. klikneš na "kontaktovať podporu"
  2. z možností výberu vyberieš, či sa jedná o problém v hre/na fóre/problém s rubínmi
  3. postupne si vyberieš z ďalších ponúkaných možností (aký server, tvoj nick na danom serveri, tvoj e-mail a vec problému)
  4. napíšeš správu, v ktorej vysvetlíš všetky podrobnosti tvojho problému a potom si už len počkáš na odpoveď
  5. odpoveď nájdeš buď v kolonke "úvod" alebo v "história tiketov"


  E-mail pri tikete sa musí zhodovať s e-mailom, ktorý je použitý na účte, o ktorý sa jedná.


  Pokiaľ používaš rôzne e-maily na rôznych účtoch, tak pridanie ďalšieho e-mailu urobíš nasledovne:

  keď sa prihlásiš na support stránku (podpora), tam máš možnosť "správa e-mailov". Klikneš na "pridať e-mailovú adresu". Napíš do kolonky ďalší e-mail, ktorý používaš v hre. Na ten ďalší e-mail ti príde potvrdzovacia správa, ktorú musíš potvrdiť, aby bola platná. Potom pri vytváraní ďalšieho tiketu si zo zoznamu vyberieš tú správnu e-mailovú adresu, ktorá sa nachádza na konkrétnom účte.


  Ak by si niekedy chcel poslať aj obrázok s nejakým dôkazom, tak:

  Postup na printscreen/snímka obrazovky:

  1. na klávesnici sa nachádza klávesa PrtSc/SysRq
  2. stlač danú klávesu
  3. nájdi si skicár/maľovanie a vlož daný obrázok plochy pomocou ctrl+v
  4. hotový obrázok ulož ako PNG/JPG/GIF/BMP
  5. obrázok priložíš ku tiketu

  Rufus_podpis.png

 • Požehnania/posilnenia/bonusy

  Božie požehnanie:

  Toto požehnanie sa dá získať modlením sa v pantheóne a hráč ho získa v rovnakom časovom trvaní, ako dlho sa aj modlil. Okrem estetického prejavu v prehľade hráča a samozrejme prirátania bodov za modlenie ku konkrétnemu bohovi, nie sú potvrdené žiadne ďalšie účinky. Všetky ostatné účinky sú v sfére domnienok a špekulácií.


  Posilnenia:

  Posilnenia sa delia na: požehnania, pečate, tituly a tajné vedomosti. Aktivácia stojí 15 rubínov na 14 dní, alebo sa to dá získať z truhlice božej priazne, taktiež na 14 dní. Tieto posilnenia a ani centúrio sa nezmrazuje počas trvania dovolenkového režimu, čas tam stále plynie, všetko je aktívne, preto na to treba myslieť.

  Ak si hráč vyberie niečo z jednej z tých 4 kategórií, a prestane sa mu to páčiť, má možnosť posilnenie si zmeniť za iné, ale len to, ktoré sa nachádza v danej kategórii/v danom riadku (napr. ak si vyberiem "Požehnanie Apolóna", môžem ho zmeniť na "Požehnanie Venuše" alebo za iné v danom riadku). Táto zmena je možná 24 hodín od aktivácie toho prvého. Čas/trvanie to nijako neovplyvňuje.


  Sväté oleje:

  Sväté oleje sa získavajú ako II.zvolený "bonus" od bohov v cene 60 bodov priazne. Ak sa už raz použije nejaký olej na predmet, použitým ďalšieho oleja ten starý stráca účinnosť, zanikne. Nový olej nahradí starý v klasickom novom trvaní. Účinok sa v žiadnom prípade nesčítava, vždy funguje len posledný použitý olej.


  Vplyv inteligencie:

  Inteligencia je základom liečenia/rýchleho liečenia (ale jedine, ak máte liečiteľa ako hlavnú žalárovú postavu), zvyšuje počet bodov v poživatinách a zvyšuje "šancu učiť sa od protivníka".

  Funkcia "učiť sa od protivníka" nemá účinok na arénu/turmu a žalár, má účinok iba pri expedícií (je možné získať tieto 4 "odmeny" - vysekávač, analytik boja, hľadač pokladov, rozprávač príbehov). Tieto odmeny sa dajú získať buď zakúpením za rubíny, alebo cestou náhody a zvyšovania šance na ich zisk. Percentuálna šanca na zisk odmeny je ovplyvnená inteligenciou hráča v porovnaní s inteligenciou protivníka.

  Ostatné "záhadné" účinky inteligencie nie sú potvrdené, podobne ako pri pantheóne, všetko sú to iba domnienky a dohady.


  Sväté oleje verzus posilnenia:

  Aktiváciou posilnenia, ktoré má niečo zvýšiť (napr. Požehnanie Venuše), sa zvyšuje maximum pri danom atribúte, v tomto prípade pri charizme. No pozor, zvyšuje iba maximum, žiadne body nepridáva.

  Na rozdiel od posilnení, sväté oleje maximum nezvyšujú, ale pridávajú body v danom atribúte. Ak už hráč má vďaka ostatným bonusom vlastnosť (napr. charizmu) naplno, až do maxima, svätý olej sa neprejaví, nebude javiť žiadne jasne viditeľné účinky. Funguje jedine, ak daná vlasnosť ešte nie je na maxime.

  Rufus_podpis.png

 • Aukcia a jej "tajomstvá"

  Aukcia je všeobecne známa "lokalita" v hre, no občas sa zdá, že nefunguje tak, ako má. Tento príspevok bude práve o aukcii.


  Časové intervaly:

  Už dlhšie neplatí, že aukcia má presne stanovený čas na jednotlivé sekcie (veľmi dlho, dlho, atď.). Intervaly môžu trvať veľmi dlho, veľmi krátko, alebo nemusia byť niektoré vôbec. Aukcia môže pokojne vynechať interval "veľmi dlho", a tak isto môže pokojne preskočiť z veľmi krátko na ďalšiu aukciu v intervale stredne. Preto nie je dobré spoliehať sa na intervaly, ak o nejaký predmet má hráč skutočne záujem.


  Dal som ponuku a predmet mi neprišiel (príčiny a riešenie):

  Nebudeme sa zaoberať situáciou, kedy je zrejmé prebitie ponuky. Občas sa môže stať ale situácia, kedy sa zdá, že ponuka na predmete je, no v skutočnosti tam byť nemusí.


  Príčiny nedorozumení:

  1, hráč si mohol pomýliť aukcie, jedna aukcia už skončila, no on môže mať predmet stále v tej druhej

  2, hráč mohol omylom zmazať balík, prípadne správu o prebití ponuky, alebo sa správa "stratila" medzi hromadnými správami

  3, komunikačné problémy (hlavne pri nestabilnom internetovom pripojení), kedy sa môže javiť, že ponuka tam je, ale po obnovení obrazovky/stránky je vidieť, že ponuka nebola zarátaná

  4, špekulatívny scenár - správca aukcie je bez logického dôvodu zlý obchodník, ktorý si tvoje zlato nechal a nič ti zaň nedal (vtip)

  5, skutočná chyba v hre, chyba aukcie (doteraz nepotvrdený prípad)


  Riešenie:

  1, dobré je overiť si znovu-načítaním stránky, či vložená ponuka je naozaj tam

  2, ak hráč nevie, kde vložil svoj príspevok (či aukcia normálna, alebo do žalárov), treba počkať

  3, ak sa naozaj potvrdí, že ponuka na predmete bola a predmet neprišiel, treba o tom informovať GO (pokiaľ je to možné, spolu s priložením dôkazov), ktorý to bude ďalej riešiť


  Skúpenie predmetu:

  Skúpenie predmetu je tzv. "extra kúpa" identickej kópie. Skúpenie za rubíny môže prebehnúť toľkokrát, koľko užívateľ chce, no predmet aj tak ostáva naďalej v aukcii a je ho možné kúpiť cestou peňazí.

  Rufus_podpis.png

 • Ukazovatele schopností

  Ďalšie zhrnutie pár informácií k sebe, tentoraz "ukazovatele schopností" hráča (hlavne počas súbojov), teda veľa čísel.


  Blokovanie (šanca odblokovať úder):

  Vo všeobecnosti platí, čím vyššie blokovanie, tým väčšia šanca odblokovať úder (logické). Presný vzorec je komplikovanejší a zahŕňa v sebe aj premennú úroveň hráča. Maximálne blokovanie v normálnom prípade je 50%. Posilnenie od Boha Apolóna (Apolónov štít - 150 b. priazne) túto šancu môže zvýšiť až na 65%.


  Blokovanie počas súboja:

  Blokovanie nikdy neklesá z pôvodnej hodnoty, môže ale narásť ako určitý "bonus" za vyššiu úroveň, to platí pre všetkých (aj hlavná postava a aj otroci). Za každý rozdiel úrovne sú to 2% k blokovaniu.


  Príklad:

  Úroveň 100 s normálnym blokovaním zásahu 10% zaútočí na úroveň 90 s blokovaním 10%. Bonus za úroveň získava jedine vyššia úroveň. Rozdiel úrovní predstavuje 10. Úroveň 100 teda počas súboja dostane bonus k blokovaniu 20%, celkovo teda bude mať 30%. Nízku úroveň to neovplyvňuje nijako, blokovanie sa nemení!


  Odolnosť (tuhý odpor):

  Predmety, ktoré pridávajú tuhý odpor zabezpečujú šancu odblokovať kritický zásah. Presný vzorec je opäť komplikovanejší a taktiež v sebe zahŕňa úroveň hráča ako premennú.

  Hráč ale vďaka vyššej úrovni, na rozdiel od blokovania, nezískava k odolnosti žiaden bonus! Posilnenie od Boha Marsa (Marsova rovnosť - 150 b. priazne) absolútne ruší kritické zásahy počas súboja, to platí tak pre útočníka, ako aj pre obrancu!


  Obrana (absorpcia zranenia):

  Obrana sa odvíja podľa vzorca cca 74-60

  Prvé číslo: za každých 74 bodov brnenia sa získa 1 bod. Druhé číslo: za každých 60 bodov brnenia sa získa 1 bod


  Príklad:

  Hráč má obranu v hodnote 7200. Výsledná absorpcia zranenia bude 97-120:

  7200/74 = 97

  7200/60 = 120


  Šanca na zásah:

  Šanca na zásah kalkuje iba s dvoma atribútmi, a to zručnosťou hráča a obratnosťou súpera. To platí pre všetkých (aj hlavná postava a aj otroci). Posilnenie od Bohyne Diany (Dianina presnosť - 150 b. priazne) túto šancu zvyšuje o 15%.


  Vzorec:

  Zručnosť hráča krát 100 sa vydelí súčtom zručnosti hráča a obratnosti súpera.


  Príklad:

  Hráč so zručnosťou 100 útočí na súpera s obratnosťou 200. Jeho šanca na zásah bude: 100*100 / (100+200) = 33%


  Úspechy/štatistiky hráča:

  Počas úspešného útoku na súpera hráč získava 4, respektíve iba 3 veci (pozorný čitateľ zistí):

  1, celkový zisk zlata zo súboja (súčet získanej prémie a "ukoristeného" zlata od súpera)

  2, získaná prémia výlučne iba za víťazstvo (konštanta v závislosti na úrovni hráča)

  3, body skúseností

  4, česť (aréna) alebo sláva (turma)

  Do štatistík hráča ku získanému zlatu sa ale nezaráta celkový zisk, ale iba tzv. čistý zisk ukoristeného zlata, časť sumy, ktorú mal súper "na ruke".


  Príklad:

  Počas súboja hráč získa 4.450 zlata, z toho prémia za víťazstvo predstavuje 450 zlata. Do štatistík sa mu teda zaráta iba čistých 4.000 ku získanému zlatu.

  Rufus_podpis.png

 • Úspechy  Tento príspevok bude o úspechoch, ktoré môže hráč získať, a pri ktorých môžu nastať isté nedorozumenia.


  Uloženie výbavy (spolkový sklad):

  Sklad každou úrovňou získava 24 voľných políčok na uskladnenie predmetov. Do skladu sa dajú vložiť ale iba tie predmety, ktoré nie sú zviazané s dušou. Aby hráč získal body za "vloženie výbavy do spolkového skladu", musí tam mať predmety uložené súčasne.


  Z toho vyplýva:

  Povedzme, že hráč má v úspechoch dlhú dobu zapísané číslo 14, ale akokoľvek sa ďalej snaží, nedarí sa mu toto číslo navýšiť. Aby mal v úspechoch zapísané číslo 20, musí mať v rovnakom okamihu daných 20 predmetov súčasne umiestnených v sklade. Ak chce mať 25, musí mať sklad postavený na úrovni 2. Ak chce mať 49, potrebuje mať skladisko na úrovni 3, a tak ďalej.


  Rozšírenie zoznamu priateľov:

  Úspech s rovnakým princípom ako spolkový sklad. Na získanie plných 15 bodov pri tomto úspechu, treba aby ste mali v zozname priateľov súčasne 20 hráčov.


  Vojny proti iným spolkom (Zapojenie sa do spolkových vojen):

  Bod sa ráta vždy vtedy, pokiaľ sa hráč postaví vo vojne proti inému hráčovi. Ak súpera prideleného nebude mať, bod nedostane.


  Reťaz víťazstiev (Triumfuj viackrát po sebe):

  Úspech, ktorý môže byť pre vaše nervy naozaj ťažkou skúškou, hlavne vtedy, ak sa proti vám postaví náhoda vo svojej plnej sile a prehráte (stratíte sériu) kvôli prehre aj proti viditeľne slabšiemu súperovi.


  Princíp zisku tohto úspechu:

  1, musíte útočiť na hráčov iba vo vašej aréne a musíte zakaždým vyhrávať. Ak je vaša úroveň 69, tak vaša aréna je 60-69, a to vrátane provinčných arén (pozor na pravidlá hry)

  2, útokom mimo vašu arénu reťaz končí

  3, ak zaútočíte na hráča a prehráte, reťaz končí

  4, ak na vás niekto zaútočí v rozpätí vašej arény a prehráte, reťaz končí


  Boje bez výstroje a zbraní:

  Na získanie bodov pri tomto úspechu je nutné aby bol útočník bez akejkoľvek výstroje, pričom nezáleží na tom, či je obranca oblečený alebo rovnako vyzlečený.


  Princíp zisku tohto úspechu:

  1, útočník musí byť vyzlečený a musí proti súperovi v takomto stave vyhrať

  2, musí sa jednať o vašu arénu. Ak je vaša úroveň 69, vaša aréna je 60-69.


  Špeciálne úspechy (čestné tituly):

  Rituál Cas`Va

  Kto tento titul nezískal keď táto akcia prebiehala, už ho zrejme nezíska nikdy. Táto akcia bola spustená pri príležitosti 3.výročia hry Gladiatus, v roku 2010.


  Ďalšie úspechy v tejto kategórii:

  Bitka o Hadriánov val, Vojna proti Numidiánom, Boj o prameň Rýna, Pomsta mŕtvych

  Pri týchto úspechoch je teoreticky ešte možné, že niekedy sa vám podarí titul získať, ale to jedine v prípade, žeby ďalšej akcii dali identický názov, identický scenár, identických protivníkov. Je skôr ale predpoklad, že namiesto toho urobia niečo nové, aby tieto akcie vizuálne spestrili a urobili ich zaujímavejšími.

  Rufus_podpis.png

 • Tavenie a kovanie

  V tomto príspevku sa pozrieme a bližšie oboznámime so systémom tavenia a kovania predmetov, a toho, čo s tým súvisí.


  Suroviny:

  Suroviny predstavujú základný prvok, pokiaľ chce hráč nejaký predmet ukovať. Momentálne je systém nastavený tak, že suroviny sa dajú získať iba plnením výprav (zo žalárov sa získať nedajú), tavením predmetov a samozrejme kupovaním z trhu.


  Zoznam surovín v hre (aj s obrázkami)


  Tavenie:

  Taviť sa dajú všetky predmety, ktoré je možné použiť na vystrojenie postavy, a to aj zviazané s dušou. Z tavenia sa získavajú náhodne iba niektoré suroviny (ktorých rôznorodosť je pri tavení viditeľná), a taktiež v náhodnom počte. Čas potrebný na tavenie je pochopiteľne tým vyšší, čím je predmet kvalitnejší (hlavne úrovňou a farbou). Možný počet naraz tavených predmetov je obmedzený - najprv zlatom a neskôr rubínmi.

  Pri tavení predmetov je taktiež šanca na zisk návodu. Farba surovín je závislá od farby taveného predmetu.


  Farba surovín z tavených predmetov:

  Princíp výsledných surovín spočíva v pravidle ± 1, vrátane farby taveného predmetu. Na bližšie oboznámenie sa s týmto pravidlom si popíšeme situácie:

  1, tavením zelených predmetov - šanca na zisk bielych, zelených a modrých surovín

  2, tavením modrých predmetov - šanca na zisk zelených, modrých a ružových surovín

  3, tavením ružových predmetov - šanca na zisk modrých, ružových a oranžových surovín

  4, tavením oranžových predmetov - šanca na zisk ružových, oranžových a červených surovín


  Návod z tavených predmetov

  Šanca na zisk návodu touto cestou je 1%. Existujú 2 typy návodov: návody obsahujúce predponu a návody obsahujúce príponu. Zároveň, pokiaľ z tavenia získate návod, bude jeho predpona/prípona identická s taveným predmetom

  Pokiaľ by mal niekto problém s odlíšením, ktorý návod predstavuje predponu a ktorý príponu, princíp je jednoduchý, stačí si položiť otázku:

  1, "Koho/čoho?", cez genitív odpovedáme na prípony - napríklad prípona Lásky, Šťastia, Obete, Delikátnosti

  2, "Kto/čo?", cez nominatív odpovedáme na predpony - napríklad Lucius, Antonius, Gaius, Táliths (zároveň z pozorovania sa ukazuje, že sú to návody, ktoré končia písmenom S)


  Príklad:

  Na tavenie použijeme predmet "Mateus krátky meč zaškolenia". Ak sa nám podarí získať z neho návod, náhodne sa zvolí buď predpona Mateus alebo prípona Zaškolenia. Žiaden iný názov návod nemôže mať.


  Kovanie:

  Aby mohol hráč skúšať niečo ukuť, najprv potrebuje návod a potom suroviny. Systém je opäť nastavený tak, že návody je možné získať iba pri plnení výprav, tavením a samozrejme opäť kupovaním z trhu. Šanca na zisk návodu je na výpravách 2%, pri tavení 1%.

  Potrebné suroviny sa počtom a aj druhom líšia od zvoleného návodu a zvoleného predmetu, ktorý ste si zo zoznamu vybrali.

  Úroveň výsledného predmetu sa odvíja od úrovní návodov. Kombináciou predpony a prípony sa úroveň mení, úrovne sa sčítavajú.


  Úspech kovania:

  Šanca na úspešné ukovanie predmetu sa odvíja od úrovne hráča, resp. rozdielu medzi úrovňou predmetu, ktorý hráč kuje a jeho úrovňou - čím je tento rozdiel väčší, tým je šanca menšia. Tu má hráč k dispozícii voliteľné nástroje, ktoré si opíšeme nižšie.

  Farba kovaného predmetu sa odvíja od použitých surovín. V skratke platí, že čím sú menej kvalitné suroviny, tým väčší percentuálny prírastok je k danej farbe vzhľadom k ostatným už použitým surovinám. Červená surovina by povedzme pridávala 1 stotinu, oranžová 2, ružová 3, modrá 5, zelená 10 stotín percentuálneho prírastku vzhľadom k celkovému počtu surovín. Takže ak napríklad skúšate niečo ukovať na ružovej farbe a vložíte všetky suroviny ružové, iba 1 surovinu zelenú, výsledná šanca by teda pokojne mohla byť 90% ružovej a až 10% zelenej. Tento percentuálny nepomer sa dá vylepšiť použitím nákovy kvality, ktorá nielenže by vám v takejto situácii pridala šancu na oranžový predmet, ale taktiež by mohla zelenú farbu z kovania aj celkom odstrániť.

  Toto sú pravdepodobnosti úspešného kovania, v závislosti od vašej momentálnej úrovne a úrovne želaného predmetu.

  úroveň predmetu zhodná, prípadne nižšia ako momentálna úroveň = 54%

  + 2 úrovne = 53%

  + 7 úrovní = 52%

  + 9 úrovní = 51%

  + 11 úrovní = 50%

  + 13 úrovní = 49%

  + 14 úrovní = 48%

  + 15 úrovní = 47%

  + 16 úrovní = 45%

  + 17 úrovní = 43%

  + 18 úrovní = 39%

  + 19 úrovní = 34%

  + 20 úrovní = 27%

  + 21 úrovní = 21%

  + 22 úrovní = 15%

  + 23 úrovní = 12%

  + 24 úrovní = 9%

  + 25 úrovní = 8%

  + 26 úrovní = 6%

  + 28 úrovní = 5%

  + 30 úrovní = 4%

  + 31 úrovní = 3%


  Voliteľné nástroje na uľahčenie kovania:

  Sú 4 druhy nástrojov, ktoré je možné pri kovaní použiť.

  1, Nákova kvality - zvýšenie šance na vyššiu úroveň kvality výsledného predmetu

  2, Dúchadlo úspornosti - zníženie počtu potrebných surovín

  3, Kováčske kladivo naliehavosti - zníženie potrebného času na kovanie

  4, Štvorlístok šťastia - koeficient poskytuje násobok k šanci na úspešné kovanie (napr. z 50% šance na úspech pri použití zlatého štvorlístka bude šanca 100%)

  Pozor! Najmä pri používaní štvorlístka si treba uvedomiť, že jeho prírastok vychádza zo základnej šance na úspech, to ostatne platí pre všetky nástroje a rôzne bonusy. To znamená, že ak aktuálne prebieha nejaká akcia, ktorá túto šancu zvyšuje, prípadne má hráč na sebe nasadený kostým Žiarivá róba Ra, tak je nutné tieto okolnosti brať na zreteľ. Takže ak mám na sebe kostým Ra (čo zvyšuje šancu na úspešné kovanie 1,2 krát) a pri kovaní mi ukáže šancu 50%, pridaním zlatého štvorlístka to nebude 100% šanca na úspech! Prečo? Pretože:

  1,2x bonus z 50% = 8% je za kostým a 42% tvorí základnú šancu na úspech. Čiže s použitím zlatého štvorlístka bude šanca 42 * 2 + 8 = 92%


  Neúspech kovania:

  Nie vždy sa kovanie podarí. V takom prípade máte možnosť pokus opakovať alebo zrušiť a začať odznova výberom prípony, predpony a predmetu. Je preto nutné upozorniť na pár zásadných vecí:

  Ďalší pokus:

  1, ak dáte pokus zopakovať, niektoré suroviny sa vám môžu kvalitou (farbou) degradovať, a tým pádom pribudnúť percentuálna šanca aj na nižšiu farbu, hoci manuálne ste tam také suroviny nevložili

  2, a zároveň sa pri opakovanom pokuse niektoré suroviny stratia, a tak ich treba znova doplniť

  Zrušenie/odvolanie kovania:

  1, pri zrušení kovania dostanete suroviny do balíkov, opäť niektoré degradované, a niektoré sa počas presunu stratia

  2, ale pri celkom novom pokuse budete mať sami voľbu tieto degradované suroviny do procesu kovania nedávať

  Rufus_podpis.png

 • Podsvetie - FAQ

  Vítam ťa, ó veľký Gladiátor!

  Tak ty si sa rozhodol vstúpiť do podsvetia? Omrzeli ťa bežné výzvy, ktoré si už za svoj život zažil? Si na správnej ceste, ale pozor! Je tam zlo, ktoré číha v tieňoch, dobre si preto všetko zváž, pretože ak tam padneš, už nikto ťa nezachráni.  Ale môžem ti dať zopár rád, ako by si sa mal pripraviť, pokiaľ sa rozhodneš čeliť tomu, čo ťa tam dole čaká.

  1, Aby si sa vôbec dostal k vstupu, potrebuješ sprievodcu. Ten starý pustovník, poznáš ho? Nájdeš ho za hradbami, sídli na najvyššej hore. Ten ťa odprevadí, ale nebude to zadarmo, bude od teba chcieť zlato.

  2, Pustovník ti počas cesty prezradí, že existujú 3 rôzne vstupy do podsvetia. Niektorí udatní bojovníci túto výzvu už zažili a ich príbehy sa stali legendami. Podľa toho, čo hovorili, podsvetie má rôzne úrovne, ľahkú, strednú a ťažkú úroveň. Pustovník ťa ale hneď upozorní, že nebude riskovať tvoj mladý život, a preto ťa hneď nepustí na ťažkú úroveň.. dozvedáš sa, že najprv budeš musieť zdolať nástrahy v ľahkej úrovni, potom strednej a až potom ťa odprevadí k samotnému zlu, k ťažkej úrovni podsvetia. Až tam sa ukáže, či si hoden, aby sa o tebe šírili legendy.

  3, Putujete ďalej a dostávaš ďalšie rady. Zisťuješ, že požívanie jedla je v podsvetí nanajvýš nebezpečné! Tí, ktorí sa o to pokúšali, skončili vo večnom zatratení. Ale vraj nemáš zúfať.. hovorí ti, že ešte predtým, ako vstúpiš do podsvetia, ak máš tú možnosť, máš sa dobre obliecť. Najprv nechápeš, čo to ten starý muž hovorí, ale potom si spomenieš na kostýmy, ktoré máš odložené v truhlici, a ktoré by ti veru mohli pomôcť. Taktiež hovorí aj o nejakom zázračnom elixíre, ktorý lieči všetky zranenia. Už si o ňom počul a okúsil jeho blahodárne účinky. Tu náhle ťa prepadne zvláštny pocit, zastavuješ a uvedomuješ si, že niečo nie je v poriadku, že niečo by malo byť inak. Dal si svojim verným spolubojovníkom vedieť o svojej výprave alebo si sa to chystal urobiť, ale v tom zmätku leštenia ocele, brúsenia mečov, si na to zabudol? Dosiaľ nie ste tak ďaleko, aby si ešte v rýchlosti neodbehol a oznámil im svoje zámery, aby sa mohli modliť za tvoju dušu. Pustovník ti neskôr dohovára, že aj ty sám sa máš obrátiť na cestu viery a vzývať božské mocnosti, ktoré by ti mohli pomôcť v tvojom boji so zlom. Boli už aj takí, ktorí podcenili tieto rady a ich telo bolo rozdrvené na prach.

  4, Blížite sa k vstupu a narýchlo ti dáva ešte nejaké posledné informácie. Tvrdí, že žiaden smrteľný človek nevydrží v podsvetí viac ako 2 dni. Môžeš odísť sám, kým nie je neskoro a už nemáš síl ďalej znášať tieto muky. Ak ale neodídeš do 2 dní, Lucifer si ťa nájde a pred skazou ťa zachráni už len máločo. Ale ak zotrváš a za 2 dni budeš bojovať proti všetkým príšerám až do trpkého konca samotného Lucifera, odídeš ako legenda.

  5, Lúčite sa a pustovník, ktorý ti robil spoločnosť, ti dáva snáď nie posledné zbohom. Poslednú vec, ktorú ti povie je, že sa nemáš nechať oklamať predčasným úspechom, pretože podsvetie ťa bude pokúšať, mátať tvoje zmysly a pomaly spriadať nitky pochybností, či by si sa predsa len nemal otočiť a odísť, kým je čas. Berieš si všetky jeho rady k srdcu a odchádzaš. A už si sám, vstupuješ do hlbín podsvetia. Dusný a ťažký pach sa okolo teba začína obkolesovať. Ale nedaj sa! Pokračuj vo svojej ceste.

  6, Niekoľko nepriateľov ti stálo v tvojej ceste, 3 kruté oblasti si musel pokoriť, aby si sa dostal k poslednej, kde vládne samotný Lucifer. Naber posledné zvyšky odvahy a síl, čeľ zlu v jeho fyzicky stelesnenej podstate.

  7, Podarilo sa ti poraziť Lucifera? Výborne! Konečne sa po útrapách dostávaš na denné svetlo. Oddýchni si pár dní, naber síl, nechci sa hneď vrátiť späť a čeliť tomu odznova.. nabudúce už nemusíš mať toľko šťastia.

  8, Odchádzaš z podsvetia a prichádzaš domov ako legenda, v novej zbroji, ktorú sa ti podarilo krvopotne vybojovať. Užívaj si túto slávu, ale pamätaj, nič netrvá veky.

  Zhrnutie jednotlivých rozpísaných bodov:

  1. Do podsvetia sa cestuje cez pustovníka. Cena je 8.000 zlata a cestuje sa 30 minút. Cesta sa dá skrátiť, buď za 5 rubínov alebo za 5 kusov pracovného oblečenia.
  2. Podsvetie má 3 úrovne: ľahkú, strednú a ťažkú. Najprv musíte poraziť ľahkú, potom strednú, až potom môžete skúšať ťažkú.
  3. V podsvetí sa nedá konzumovať jedlo, takže je dobré ísť do neho s plným životom. Dobré je taktiež nasadiť si kostýmy, ktoré zvyšujú regeneráciu života (Feroniin už pri 1 časti a Junóniin pri 3 častiach). Dá sa ale používať 100% nápoj zdravia. Členovia spolku sa môžu modliť v temple a potom ten „vymodlený“ bonus bude aktívny nasledujúci kalendárny deň. Prípadne sa môžete modliť sami a získať tak 5% bonus k regenerácii počas doby modlenia a taktiež aj použiť medika vo ville medici. Alebo použiť 5 rubínov a život tak naplno doplniť.
  4. Na prejdenie podsvetia máte 2 dni. Ak neporazíte Lucifera za 2 dni, budete vykopnutí. Sami, na základe vlastného rozhodnutia ale môžete odísť kedykoľvek, vložením predmetu „Zlatá ratolesť“ do brány a potom sa opäť cestuje 30 minút. Pozor! Zlatá ratolesť sa dá vymazať a predať na trhu. Ak sa vám to „podarí“, neostáva vám nič iné, ako počkať na koniec 2 dní a z podsvetia vás systém vyhodí.
  5. V samotnom podsvetí je inak relatívne nuda.. máte 18 bodov na porazenie 16 nepriateľov. Body sa neobnovujú! A čakací čas na útok je nezávislý na centúriu. Je na výber útok za 1, 2 alebo 3 body. Čas na útok pri použití 1 bodu (0% bonus zlata) je 10 minút, pri 2 bodoch (75% bonus zlata) 20 minút, pri 3 bodoch (150% bonus zlata) 30 minút. Ak vyčerpáte všetky voľné body, útočiť môžete ďalej, ale už len za rubíny (prípadne použitím mobilizácie).
  6. Podsvetie pozostáva zo 4 oblastí: Kráľovstvo mŕtvych, Posledný súd, Tartaros, Erebos. Tieto oblasti sa otvárajú postupne tak, ako sú vymenované. Každá pozostáva z 3 príšer a 1 „bossa“ oblasti. Oblasť Erebos končí Luciferom, posledným nepriateľom v podsvetí.
  7. Po prejdení, resp. opustení podsvetia začne plynúť 5 dňové odpočítavanie pred ďalším možným vstupom.
  8. Po prejdení celého podsvetia získate prislúchajúci jednorazový kostým v závislosti od prejdenej náročnosti. Kostým netreba použiť hneď, môže sa použiť aj neskôr. Po jeho nasadení je ale jeho životnosť 48 hodín.


  Dodatočné informácie:

  1. Akonáhle sa rozhodnete cestovať, začne 2 dni odpočet. Cestovanie sa dá prerušiť, ale odpočet pokračuje ďalej.
  2. Žaláre a expedície nie je možné vykonávať. Úlohy v pantheóne môžete prijímať, ale nedá sa požiadať o generovanie nových. Môžete ale útočiť v aréne/turme a taktiež môžete byť aj napadnutí – takže pozor na body života.
  3. Pozor na ťažkú úroveň podsvetia. Ak sa vám podarí prejsť ho celé, získate 1 voľný bod na trénovanie. Ale ak ho za 2 dni neprejdete alebo vám život padne na nulu, z podsvetia budete vyhodení a 1 náhodný bod z tréningu stratíte.

  Rufus_podpis.png

 • Zdá sa vám, že na novom fóre je chaos?

  Strácate sa v tom množstve rôznych sekcií, a pritom máte dojem, že to podstatné vám môže uniknúť?

  Vyzerá stránka fóra po vašom opätovnom prihlásení nejako takto?!
  Pomoc je nielenže veľmi rýchla, ale zároveň aj skutočne efektívna!
  Vidíte tie 3 biele ikonky vpravo hore?

  Úprimne, v skorom začiatku som si ich nevšimol ani ja, takže žiadna hanba. A tak pre istotu, prikladám obrázok.
  Nás zaujíma najmä tá celkom vľavo, ktorá umožňuje prístup k funkcii "Forums On/Off"

  Stredná ikona označí všetky príspevky na fóre ako prečítané.

  Ikona celkom vpravo naopak umožňuje odoberať RSS Feed pre rôzne čítačky elektronického obsahu.


  V sekcii "Forums On/Off" si už len vyškrtneme to, o čo nemáme záujem a hotovo, fórum bude hneď prehľadnejšie a prispôsobené vašim predstavám.  Rufus_podpis.png

 • V hre sa môžete stretnúť s viacerými hernými akciami. V tomto príspevku si predstavíme tie, ktoré možno označiť za "celoserverové", t.j. také, kde je medzi jednotlivými hráčmi nutná kooperácia, inak by akcia nebola úspešná.


  Aktuálne sa v hre môžu objaviť tieto:


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  picts.jpgNárek sa šíri od severnej hranice ríše. Chopte sa svojich zbraní, Rímska ríša je ohrozená!

  Postavíte sa novým výzvam a budete bojovať bok po boku spolu s priateľmi aj súpermi z provincie za slávu impéria?

  Cisár nás povolal do boja!

  Hodiny tikajú a času na vyhnanie nepriateľov a udržanie Hadriánovho valu je málo!


  Herná udalosť Boj o Hadriánov val bude prebiehať v termíne: ....
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------


  milizionar.jpgOázy sú v púšti životným zdrojom - silou, ktorá je životne dôležitá pre lovcov, obchodníkov a légie.

  Tieto sily sa nám však pomaly vytrácajú z rúk, lebo nad oázami strácame kontrolu.

  Komunikačné cesty boli prerušené, obchod stagnuje a légie začína trápiť smäd.

  Naša nadvláda v Afrike je ohrozená, rovnako ako moc nášho cisára nad ríšou.

  Kráľ Juba I. a jeho ľudia, Numidiáni, povstali a ohrozujú našu moc.


  Herná udalosť Vojna proti Numidiánom bude prebiehať v termíne: ....  -----------------------------------------------------------------------------------------------------


  Lemur1.jpgDuchovia opustili svoje hroby a rozhodli sa pomstiť.

  Pomstiť za to, že si nikto neuctil ich smrť, a za to bezprávie, ktoré bolo na nich vykonané.

  Ulice Ríma sú teraz plné strachu.

  Hrôza doľahla na mesto, každodenný ruch sa vytratil a zlovestné ticho narušujú ju iba výkriky, pri ktorých tuhne krv v žilách.

  Nikto nie je v bezpečí.Ohňom a mečom ubráňte večné mesto! Urobte to pre ľudí, urobte to pre Rím!


  Herná udalosť Pomsta mŕtvych bude prebiehať v termíne: ....


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------


  announcement_gladiatus_de_a9999b98c7dbe69fa7319cd622f6bfa5.jpgRieka Rýn tvorí prírodnú hranicu Rímskej ríše a zvyšku Germánie.

  Ide o životne dôležitú tepnu, ktorá umožňuje obchod v rímskych provinciách.

  Avšak, tento dopravný uzol ako zdroj cisárovej moci nad mierumilovnými oblasťami Germánie je v ohrození!

  Germánsky kmeň Batavov, sídliaci od prameňa Rýna v provincii Gália Belgica, až po stred Hornej Germánie, povstal.

  Existuje iba jediná možnosť: Do zbrane! Odrazte nepriateľa a zažeňte Batavov na útek!


  Herná udalosť Boj o prameň Rýna bude prebiehať v termíne: ....  -----------------------------------------------------------------------------------------------------


  Zhrnutie dôležitých informácií, ktoré je všeobecne platné pre akúkoľvek menovanú akciu:

  • Každý hráč má 16 akciových bodov na deň
  • Útok je možné realizovať každých 5 minút
  • Body je po vyčerpaní možné dokupovať, 1 bod za 1 rubín
  • Každý výherný útok bude odmenený víťazným opojením, bonusom, ktorý pridáva na krátky čas 10% z tréningov
  • Prístup na udalosť je od úrovne 7
  • Za hernou udalosťou nie je nutné cestovať do inej krajiny
  • Výherné odmeny sa získajú jedine v prípade, ak budú všetky vlny odrazené a udalosť úspešná


  Bonus tip:

  Výherné predmety pre najaktívnejších hráčov (brúsny kameň, doplnenie požehnania bohov, týždenný bonus k tréningom, zlato, ocenenie šampióna), ktoré je možné po úspešnom konci hernej akcie získať, sa udeľujú hráčom s najvyšším počtom zrealizovaných úspešných útokov voči jednotlivým vlnám protivníkom.

  Tieto špeciálne výhry ale môžu získať viacerí. Túto taktiku si postupne jednotlivé servery osvojili tak, že sa medzi hráčmi dohaduje určitý "strop" bodov, aby odmenu získalo čo možno najviac hráčov súčasne.

  Rufus_podpis.png

 • Počas roka sa môžeme s viacerými tematickými akciami, ktoré vyjadrujú príslušnosť k jednotlivým ročným obdobiam, preto sa všeobecne zaužívalo ich pomenovanie ako: jarná, letná, jesenná a zimná akcia. Obvykle sa vyskytujú v podobnom dátumovom ohraničení, pričom zvyčajne za nimi nasleduje karneval.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  easterbunny_small.png Jarná akcia (Zdivočená farma) - zlatí zajačikovia + veľkonočné vajíčka: easterbunny_small.png

  Ave gladiátori,

  Pomaly sa nám otepľuje v celej ríši a mladosť sa mení na pochabosť.

  Čo všetko by mohli mladí spáchať?

  Predpokladáme, že skôr alebo neskôr spôsobia v Ríme vážny chaos, takže si ich pozorne všímajte.


  Akcia Zdivočená farma bude prebiehať v termíne:

  ...........

  announcement_gladiatus_de_3bb2f53f33df8fa2b1151704fdefc668.pngannouncement_gladiatus_sk_0fe1aec5e2fb8175550b39b88f43cd46.pngannouncement_gladiatus_sk_2a8ce5a6d65dbe6d96296442cc339d46.png

  Zdivočená farma a kostým Bubova býčia zbroj

  Bojujte proti beštiám v oblasti Zdivočená farma každý deň a získajte tak pre seba nielen viac zlata, ale okrem toho môžete získať aj nový kostým so zaujímavými bonusmi, ktoré sa aktivujú počas karnevalu.

  • +20% zlata zo žalárov
  • +5% šanca nájsť predmet
  • +30% zlata z výprav
  • -20% z ceny výcviku

  Hľadanie veľkonočných vajíčok

  Germánska bohyňa Ēostre poukrývala magické predmety, predstavujúce symboly plodnosti a prebúdzania prírody. Môžete ich nájsť tak v žalároch, ako aj na expedíciách.


  7_23.gif + 1 bod do žalárov

  7_24.gif + 1 bod na výpravy

  7_25.png zrušenie čakacieho času na ďalší súboj v žalári

  7_27.gif + 4 hodinový zárobok paholka

  7_28.gif + 1 deň Centúria

  7_29.gif + 1 rubín

  zrušenie čakacieho času na ďalšiu expedíciu

  zrušenie čakacieho času na úlohu v pantheóne


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  icon_gladiatus_sk_6a0f7720863929836374882a43b6a645.png Letná akcia (Na brehoch Nílu) - slnečné runy: icon_gladiatus_sk_6a0f7720863929836374882a43b6a645.png

  Ave gladiátori,

  Níl, ó Níl!

  Tvoj trblietajúci sa povrch, ktorého zlatý lesk počas západu Slnka opantáva zmysly akoby kúzlom, tak Rimanov, ako aj a Egypťanov, tak veľmi dych-berúci pohľad na teba je.

  Avšak tento mohutný prúd, ktorý udržiava celý národ nažive, súčasne v jeho hlbinách skrýva smrť. Gladiátori!

  Vydajte sa spolu brániť brehy Nílu, aby bolo znova bezpečné prebývať, kúpať sa a radovať sa z tejto živej vody.


  Akcia Na brehoch Nílu bude prebiehať v termíne:

  ...........

  announcement_gladiatus_de_83b27b5801bf192fb6781a1e0ddb2fa7.jpg


  announcement_gladiatus_de_62d71e1ecbb8fb9c7aeba141a7b32f9a.pngannouncement_gladiatus_de_40c573628714c0bdaf465d985801fc41.png

  Na brehoch Nílu a kostým Žiarivá róba Ra

  Bojujte proti beštiám v oblasti Na brehoch Nílu každý deň a získajte tak pre seba nielen viac zlata, ale okrem toho môžete získať aj nový kostým so zaujímavými bonusmi, ktoré sa aktivujú počas karnevalu.

  • Žiadne opotrebovanie predmetov pri boji v aréne
  • 3% navýšenie všetkých atribútov (tréningu) počas nosenia kostýmu
  • 1.2 násobok úspechu na kovanie (ekvivalent bronzového štvorlístka šťastia)
  • 8% šanca na nájdenie rubínu na expedícii

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  pumpkin.png Jesenná akcia (Púšť hrôzy) - tekvičky: pumpkin.png

  Ave gladiátori,

  Dávajte si pozor, keď cestujete púšťou... .

  .. hmýri sa nebezpečenstvom!

  Desivé príbehy kolujú Rímskou ríšou.

  Pocestní prinášajú správy z tejto suchej a vyprahnutej zeme, plnej desu a hrôzostrašných príšer,

  žijúcich v tom najnepriateľskejšom prostredí na svete. Iní hovoria o bojoch, ktoré len zriedka niekto prežije.

  Vyrazte medzi duny impéria a ochráňte obchodníkov!


  Akcia Púšť hrôzy bude prebiehať v termíne:

  ...........

  announcement_gladiatus_de_e200ea4e4a43f9a83c7bf9746dc87998.jpg announcement_gladiatus_de_bc80fb9ef3953a0617061d33215b5658.jpg announcement_gladiatus_de_388936f6b7793c5eab7598d5c88e7bf4.jpg

  Púšť hrôzy a kostým Merkúrov zlodejský odev

  Bojujte proti beštiám v Púšti hrôzy každý deň a získajte tak pre seba nielen viac zlata, ale okrem toho môžete získať aj nový kostým so zaujímavými bonusmi, ktoré sa aktivujú počas karnevalu.

  • Cena v obchode znížená o 20%
  • Trvanie balíkov predĺžené o 30%
  • Potreba surovín pre výrobu a trvanie výroby znížené o 20%
  • Cena výcviku znížená o 20%

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  snowball.png Zimná akcia (Ľadová tundra) - snehové gule: snowball.png

  Ave gladiátori,

  Poriadne sa oblečte a pripravte sa na boj,

  pretože nízke teploty priviedli do Ľadovej tundry nebezpečné beštie!

  No pozor, toto miesto nie je pre slabochov. Padajúci sneh pohlcuje všetky zvuky a dych statočných gladiátorov namŕza na brnení.

  V tejto divočine sa zakrádajú beštie, ktoré sa boja jedine toho, že zostanú hladné.

  Vydajte sa na výpravu a pomôžte pocestným aj obchodníkom úspešne prekonať nástrahy najnehostinnejšej časti Rímskej ríše.


  Akcia Ľadová tundra bude prebiehať v termíne:

  ...........

  announcement_gladiatus_de_49268c643c6756fc5eb79f2d334b249e.jpgannouncement_gladiatus_de_697d49659519eebc3380ef2dcf887dbc.jpgwinter_costume_f.png

  Ľadová tundra a kostým Saturnov zimný odev

  Bojujte proti beštiám v Ľadovej tundre každý deň a získajte tak pre seba nielen viac zlata, ale okrem toho môžete získať aj nový kostým so zaujímavými bonusmi, ktoré sa aktivujú počas karnevalu.

  • Čakací čas na vstup do žalára a na výpravu skrátený o polovicu
  • Dvojnásobná regenerácia expedičných bodov
  • Dvojnásobná regenerácia žalárových bodov
  • 200% väčšia prémia za víťazstvo vo všetkých arénach

  Hra v kocky

  Každý deň bude k dispozícii 6 voľných hodov kockou.

  Čakacia doba na ďalší hod je 10 minút. Po vrhnutí kocky môžeš získať fantastickú odmenu. Šiestimi hodmi denne to ale nekončí - za rubíny môžeš vyskúšať svoje šťastie opakovane a mať tak ešte väčšiu šancu na zisk prémiových vecí. Každým hodom získavaš zlato, česť a skúsenosti.

  Na niektorých stranách kocky sa nachádza obrázok rubínu. Ak sa po vrhnutí kocky objaví rubín, môžeš získať niektorú z týchto cien:

  • 4x Kocky šťasteny
  • 7x Presýpacie hodiny
  • 8x Pracovné oblečenie
  • 2x Truhlica božej priazne
  • 1x Kniha požehnaní
  • 1x Čestný titul
  • 1x Mešec pečatí
  • 1x Tajná formulka
  • 3x 100% Nápoj zdravia
  • 3x Mobilizácia
  • 3x Kľúč od brány
  • 2x Čarovná kapsa
  • 1x Šanca na ďalší hod kockou

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Zhrnutie dôležitých informácií, ktoré je všeobecne platné pre akúkoľvek menovanú akciu:

  • Každý hráč bude mať 16 špeciálnych akciových bodov denne, ktoré sú určené na výpravy v akciovej lokalite - po ich minutí sa dajú dokupovať za rubíny (16 bodov za 15 rubínov)
  • Čakací čas na súboj je 5 minút
  • V špeciálnej oblasti budete môcť získať príslušný špeciálny kostým
  • Kompletný kostým získa ku koncu akcie každý, kto aspoň raz za deň vykoná útok v špeciálnej oblasti (ráta sa aj prehra)
  • V akciách budú padať rôzne unikátne predmety (zlatí zajačikovia, slnečné runy, tekvičky, snehové gule), ktorých bonusy sa odvíjajú od počtu získaných častí kostýmu
  • Pre použitie týchto unikátnych predmetov je nutné mať aspoň 2 časti (pričom 1.časť kostýmu má automaticky každý)
  • Čím viac častí kostýmu, tým väčšia variabilita aktivácie náhodného bonusu daného kostýmu (ak mám 3 časti, náhodne sa mi môže aktivovať len niektorý z prvých 3 bonusov)
  • Každá náhodná aktivácia vytvorí bonus na 1 hodinu, pri dodatočnej (opäť náhodnej) aktivácii rovnakého bonusu sa čas predĺži o ďalšiu hodinu
  • Unikátne predmety je možné získať a používať jedine v rámci príslušnej akcie
  • V akcii môžu byť pridružené dodatočné bonusy (veľkonočné vajíčka, hra v kocky)

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bonus tip - "Šťastná polnočná hodinka" (pripravil Anub1s, výrazne upravil Emilio):

  Ako bolo uvedené, po jednotlivých sezónnych akciách zvykne byť aktivovaný karneval (o polnoci končí jedna akcia a súčasne začína druhá). V takom prípade môžete tieto 2 akcie využiť celkom zaujímavým spôsobom.


  Ako sme sa dozvedeli, existujú 4 druhy predmetov (zajačikovia, runy, tekvičky, snehové gule), pričom každý z nich je svojim spôsobom unikátny v inom špecifickom rozsahu. Pre hráčov sú jedny z najzaujímavejších nasledujúce bonusy:

  • Pri kompletnom kostýme Bubova býčia zbroj: 5.bonus prináša lacnejšie tréningy o 20%
  • Pri 4 získaných častiach Žiarivej róby Ra: 4.bonus prináša 1,2x násobnú šancu na úspešné kovanie
  • Pri 4 získaných častiach Merkúrovho zlodejského odevu: 4.bonus znižuje potrebné suroviny na kovanie a skracuje čas kovania
  • Pri kompletnom kostýme Merkúrov zlodejský odev: 5.bonus prináša lacnejšie tréningy o 20%

  Unikátne predmety jednotlivé bonusy aktivujú náhodne, takže sa nespoliehajte na štatistiku, že do 5-teho pokusu určite získate vytúžený bonus. Pokojne môžete použiť aj 30 predmetov a lacnejšie tréningy nezískať, treba sa s tým zmieriť.


  Počas blížiaceho sa konca sezónnej akcie môžete s hrou trocha čarovať. Dajme tomu, žeby ste mali záujem o lacnejšie trénovanie a prebieha aktuálne jarná alebo jesenná akcia. Postup je potom veľmi jednoduchý:

  • 1, Uistím sa, že mám potrebný počet častí kostýmu (aby som náhodne vedel využiť jeho bonus)
  • 2, Pred polnocou budem používať unikátne predmety danej akcie (tekvičky, zajačikov a pod.), až kým daný bonus nezískam
  • 3, Počkám na polnoc, kedy sezónna akcia končí a začína karneval
  • 4, Po polnoci si oblečiem kostým, čím získam dodatočný bonus

  Môžeme si to uviesť na príklade lacnejšieho trénovania počas jari a jesene. Ak mám kostým v plnom rozsahu (5 častí), pred polnocou použijem tekvičku alebo zlatého zajačika a budem dúfať, že získam prvých 20% zľavy na tréning. Počas aktívneho trvania tohto bonusu počkám na polnoc, kedy potom po začatí karnevalu si kostým Bubovej býčej zbroje alebo Merkúrovho zlodejského odevu nasadím a získam dodatočný bonus 20%. Takto duplikovanou zľavou začnem čo najrýchlejšie trénovať, kým bonus trvá.


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Krátky FAQ:

  1, Môžem mať aktivované 2 kostýmy súčasne?

  - Nie, kostým je po aktivácii na oboch postavách zároveň


  2, Môžem predávať unikátne predmety (zlatý zajačik, slnečná runa a pod.)

  - Áno, ale pozor! Ide o predmety, na ktoré sa vzťahuje duševné puto, a tým pádom hráč, ktorý by ich chcel použiť, musí na ne použiť zrkadlo duší


  3, Ako dlho trvajú tieto sezónne akcie a ako dlho trvá karneval?

  - Sezónne udalosti (jarná, letná, jesenná a zimná) trvajú 14 dní, karneval obvykle 7 dní


  4, Pred karnevalom som si nasadil na seba oblek a spustil sa mi odpočet na ďalšiu zmenu. Vynuluje sa tento odpočet začiatkom karnevalu?

  - Áno, presne o polnoci, ako začne karneval, sa všetky odpočty kostýmov vynulujú, a tým pádom je možné karnevalové kostýmy nasadiť a využívať okamžite.

  Rufus_podpis.png

 • Aktuálny tip sa venuje tomu, ako zvládnuť podsvetie čo možno najviac bez stresu. Samozrejme, každý môže mať svoj vlastný spôsob, no teoreticky by malo aspoň v základe platiť to, že čím viac jednotlivých bodov dodržíte, tým ľahšie by ste mali podsvetím prejsť.


  1. Pred úrovňou 100 (pri ktorej sa až podsvetie otvára):

  Ak na to nemáte nejaký skutočne pádny dôvod, odkladajte si čo možno najviac týchto predmetov: mobilizácia, 100% nápoj zdravia, presýpacie hodiny. Zároveň, pokiaľ je to možné, môžete si vyskladať výstroj na postave tak, aby ste okrem iného pokryli aj zdatnosť, ktorá následne nielenže zvýši počet bodov života, ale súčasne zvyšuje aj jej regeneráciu.


  2. Pred vstupom do podsvetia:

  • Pred vstupom je vždy dobré navštíviť v spolku Templum a pomodliť sa - čím viac sa do polnoci hráč modlí, tým väčšiu obnovu života bude mať v podsvetí nasledujúci deň
  • Keďže počas pobytu v podsvetí nemôžete využívať expedičné a žalárové body, mali by ste ich všetky minúť
  • Pred vstupom je ešte dobré použiť dočasné predmety na zvýšenie života: ako je ženšen, hloh, lístky ginkgo
  • Je veľmi dôležité, aby ste mali život na 100% ešte pred vstupom do podsvetia - v podsvetí nemôže používať jedlo!
  • Pre zvýšenie regenerácie života by ste mali mať na postave nasadené tieto kostýmy: Junónin dych života a Feroniin štít zeme
  • Ak máte dostatok požehnaní, môžete si aktivovať Požehnanie Apolóna (keďže počet bodov na prejdenie podsvetia je obmedzený a po ich minutí nemáte ako podsvetie úspešne ukončiť (s výnimkou použitia rubínov)


  3. Pobyt v podsvetí:

  • Prvým protivníkov je vaša vlastná "tieňová" postava, takže bojujete sami proti sebe - najlepšie je nasadiť si zbraň so zranením tesne nad absorpciu zranenia (pozrite si hodnotu "Obrana" na hlavnej postave). Tým pádom sami proti sebe dostanete minimum zranenia (a ako sme si povedali, hodnota života je nesmierne dôležitá!) Prípadne môžete zhodiť zbraň celkom a bojovať bez nej.
  • Práve v podsvetí prichádzajú na rad ušetrené mobilizácie, ak už nemáte špeciálne expedičné body a nechcete použiť rubíny
  • Ak máte málo života a žiaden 100% nápoj + sa vám nechce čakať, počas podsvetia môžete využívať aj Villu Medici
  • Ak ste ťažké podsvetie úspešne zvládli, získavate 1 voľný bod na trénovanie
  • Ak život klesne na nulu na ľahkej a strednej úrovni, dostanete na výber, či chcete z podsvetia odísť alebo zotrvať a život si doplniť (buď tým, že počkáte alebo inými metódami)
  • Ak život klesne na nulu v ťažkom podsvetí, opäť vás to automaticky nevyhodí, ale okamžite ste stratili 1 náhodný bod z tréningu
  • Ak podsvetie nestihnete dokončiť včas, ste z neho vylúčení


  4. Ako hrať po úspešnom ukončení podsvetia

  • Po ukončení dostanete Luciferovu výstroj, ktorú nemusíte použiť hneď
  • Každý typ je svojim spôsobom špecifický, ale pri každom platí to, že budete zarábať obrovské množstvo zlata, preto treba zvoliť dobrú stratégiu balenia
  • K baleniu je azda najjednoduchšie vytvoriť si zásobu drahých amuletov/prsteňov alebo návodov v hodnote cca 1-2 milióny v zlate - napíšte do spolku, že chcete zabaliť túto čiastku (pozor, aby bol obchodník resetovaný a vy ste mal dali dostatok priestoru a času). Predajte všetky tieto odložené predmety obchodníkovi, zabaľte si požadovanú čiastku a v najbližších 24 hodinách si jednotlivé predmety budete postupne kupovať späť a tento postup opakovať.
  • Ak používate prvý oblek, ktorý obnovuje expedičné a žalárové body vcelku rýchlo, no nemáte dostatok času na hru, tieto body môže minút použitím presýpacích hodín a venovať sa svojim povinnostiam


  Príručku vytvoril: Edwin; Príručku upravil: Emilio

  Rufus_podpis.png

 • Ak chcete držať krok s ostatnými hráčmi, výrobe zaujímavých predmetov vo vyhni sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete. Áno, niekedy sa aj na výpravách a v žalároch podarí získať unikátny predmet, ale šance pochopiteľne nie sú vysoké.


  Tento návod pozostáva z 5 hlavných častí/obrázkov, pričom každá časť je označená číslom vpravo hore.


  -----------------------------------------------------------------------------------

  Obrázok 1:

  Vyhňu nájdete medzi ostatnými budovami - ak ju otvoríte, uvidíte to, čo je na obrázku 1. Tu je popis toho, aké základné parametre môžete vidieť:


  1 – sekcia výberu už naučených predpôn (napríklad Táliths, Lucius, Antonius - ide vždy o podstatné mená končiace na písmeno "S").


  2 – sekcia výberu druhu vyrábaného predmetu (či pôjde o zbraň, brnenie, prsteň atď.). Každý sa v určitých parametroch líši, pričom podstatná zvykne byť úroveň predmetu (čím väčší rozdiel medzi vašou úrovňou a kovaným predmetom, tým nižšia šanca na úspech), spolu s počtom a druhom potrebných surovín


  3 - sekcia výberu už naučených prípon (napríklad Hôr, Lesa, Ohňa)


  4 - sekcia výberu, akým spôsobom chcete za prenájom priestoru na kovanie zaplatiť (zlatom alebo rubínmi). Cena v zlata nikdy nie je vysoká, preto odporúčame prenájom realizovať pomocou zlata


  5 - sekcia ukazuje, akými parametrami bude výsledný predmet disponovať

  -----------------------------------------------------------------------------------

  Obrázok 2:

  Po zaplatení poplatku za prenájom sa vám zobrazia nasledovné možnosti:


  1 – Toto pole slúži na to, ak chcete vyrobiť predmet iba zo surovín rovnakej kvality, alebo ak chcete rýchlo vložiť veľký počet surovín, ktorými disponujete v Horreu


  2 – do tohto poľa sa vkladá nákova (ale nie je to povinné) - zvyšuje kvalitu vložených surovín


  3 – pole na dúchadlo (nepovinné) - znižuje počet potrebných surovín na kovanie


  4 – pole na štvorlístok (nepovinné) - zvyšuje šancu na úspech


  5 – pole na kladivo (nepovinné) - znižuje čas potrebný na kovanie


  6 – uchopením suroviny z inventára a potiahnutím do štvorca označeného ako „6“ vložíte suroviny do vyhne manuálne (z väčších balíkov sa vždy odráta len potrebný počet chýbajúcich surovín)

  -----------------------------------------------------------------------------------

  Obrázok 3:

  Ak nechcete suroviny vkladať spôsobom ako bol vyššie uvedený, môžete priamo vložiť suroviny aj priamo z inventára, resp. presunom z Horrea do batohu.


  Ako presunúť suroviny z Horrea do batohu:

  1 – Toto pole slúži na výber druhu požadovanej suroviny


  2 – Vyberieme kvalitu suroviny


  3 – Vyberieme počet surovín


  4 – Klikneme na vykonať. Suroviny nájdeme v batohu.

  -----------------------------------------------------------------------------------


  Obrázok 4:

  Z batohu presunieme suroviny do inventára na ich následné vloženie, predanie alebo inú manipuláciu s nimi.

  -----------------------------------------------------------------------------------


  Obrázok 5:

  Tento obrázok ukazuje porovnanie výsledného efektu bez pridania nástrojov a po pridaní nástrojov.


  Môžete vidieť, ako sa zmenil pomer kvality surovín, skrátil čas, znížil počet potrebných surovín a zvýšila šanca na úspech.


  Potom už len klikneme na vyrobiť a ostáva dúfať, že sa výroba predmetu podarí.

  -----------------------------------------------------------------------------------

  Tipy a triky


  Predmety vyrábajte vždy len cez akcie, pri ktorých je vyššia šanca na úspešné kovanie alebo nižší počet požadovaných surovín. Veľa ušetríte. Netreba zabúdať na karnevalový kostým a eventové predmety (tekvičky, zlaté runy,...) - odporúčame prečítať si "Bonus tip - "Šťastná polnočná hodinka"" v nasledujúcom príspevku.


  Nástroje používajte v závislosti od použitých surovín. Nemá zmysel vložiť strieborné nástroje do vyhne, ak vás suroviny stáli 200.000 zlata. Naopak je to vhodné pri snahe o výrobu červených predmetov, kde sa oplatí použiť dokonca aj nástroje zlaté. Je to však naozaj závislé od konkrétnej situácie.


  Veľmi častá chyba pri vyrábaní predmetov, dávajte si pozor na nasledovné:

  - klenoty nemá % prírastok ku sile

  - štít nemá % prírastok k charizme

  - topánky nemá % prírastok k zručnosti

  - brnenie nemá % prírastok obratnosti


  Platí to iba pre % prírastky.

  Ak nejaký návod pridá +35 sily, pridá vám ju aj na klenot. Ak by však pridával +35% sily, tak ju už nepridá.

  Lacné oranžové suroviny, ktorých je dostatok skombinujem s ružovými surovinami, ktoré by boli v oranžovej kvalite príliš drahé. Takouto metódou sa vám môže podariť lacno vyrobiť oranžovú a dokonca červenú vec. Veľmi užitočná je v tomto smere nákova, ktorá túto kvalitu zvyšuje.


  Príručku vytvori: Edwin; Pre fórum pripravil: Zek; Organizačne upravil: Emilio

  Rufus_podpis.png

 • Spájanie serverov 2022 - alebo, ako používať herné účty, ktoré sú zrazu na rovnakom serveri?


  Viacerí z vás to už určite poznáte. Od spojenia serverov už ubehol nejaký ten deň, keď sa zopár desiatok slovenských serverov spojilo do pár medzinárodných. Tí aktívnejší zrazu zistili, že to vytvára jeden nie celkom príjemný problém - ako hrať viaceré herné postavy, ak sú po novom na rovnakom serveri? Prehliadač je totiž schopný spracovať len jedno prihlásenie súčasne.


  Dá sa to urobiť aj inak!

  Bez nutnosti používania iného prehliadača (resp. použitím režimu inkognito) alebo rovno nutnosti vymazania nejakého účtu! (pretože povedzme si úprimne, používanie viacerých prehliadačov, pokiaľ to doteraz nebola pri hraní nutnosť, vie byť otravné)


  Krátky a stručný návod, ktorý dokáže vyriešiť vaše problémy:

  1. Pokiaľ používate prehliadač Edge alebo Chrome, nainštalujte si doplnok "MultiLogin"


  2. Po úspešnom nainštalovaní sa jedným kliknutím naň otvorí nová karta so špecifickým kódom (napr. 91120..)


  3. Takto otvorená nová karta je spustená v tzv. "samostatnom/obmedzenom režime", t.j. nemá prístup k uloženým cache súborom prehliadača (teda súborom, ktoré si "pamätajú", kde ste aktuálne prihlásení)


  4. Po otvorení stránky Gladiatus.sk v tejto špecifickej karte tak prehliadač nebude poznať, že ste súčasne prihlásení už na inej (štandardnej) karte, a tým pádom vám dovolí hrať súčasne ďalšiu postavu bez toho, aby tú predchádzajúcu z hry odhlásilo


  5. Koľkokrát na doplnok kliknete, toľkokrát sa vám vygeneruje nová karta s unikátnou možnosťou prihlásenia na stránke (podľa každého osobnej potreby, neplatí to samozrejme len pre Gladiatus, ale pre akékoľvek stránky, vrátane sociálnych sietí atď. atď., teda všade, kde by ste potrebovali byť prihlásení viacerými účtami súčasne)


  P.S: opakovanie je matkou múdrosti - nesnažte sa obchádzať pravidlá hry, najmä v súvislosti s multiúčtami. Nemusí to dopadnúť dobre. Tento návod k tomu nijako nenabáda, len ukazuje elegantné riešenie jedného novšieho problému.

  Rufus_podpis.png